Poradnik pacjenta: Co to jest miniflebektomia?

Żylaki kończyn dolnych stanowią poważny problem zdrowotny i estetyczny, na który cierpi aż 50% populacji. Tryb życia, niewielka aktywność fizyczna, przebyte ciąże oraz nadwaga zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Skurcze mięśni łydek, świąd skóry, drętwienie i mrowienie, a także uczucie tzw. ciężkich nóg to najczęstsze przeszkody, utrudniające codzienne funkcjonowanie chorych. Współcześnie istnieje jednak wiele skutecznych technik zabiegowych, umożliwiających poprawę komfortu życia, a nawet pozbycie się żylaków na stałe.

Miniflebektomia, czyli ratunek bez udziału skalpela

Chirurgiczne, budzące grozę i pozostawiające blizny zabiegi, odchodzą w zapomnienie. Nowoczesna medycyna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferując skuteczne i nieinwazyjne metody leczenia. Miniflebektomia, zwana szydełkowaniem żył, to popularna procedura terapeutyczna, polegająca na usunięciu zmienionych chorobowo, niewydolnych naczyń żylnych, przy użyciu specjalnych szydeł chirurgicznych. Niewielkie nacięcia, zazwyczaj za pomocą igły, pozwalają na usunięcie żylaków, po wcześniejszym odsunięciu tkanek. Krótki czas trwania zabiegu – od 20 do 40 minut, wykorzystanie miejscowego znieczulenia – najczęściej za pomocą roztworu adrenaliny z lidokainą oraz możliwość wykonania go w warunkach ambulatoryjnych sprawiają, że miniflebektomia uważana jest za doskonałą alternatywę klasycznej operacji. Zamiast szwów, plaster steri-step, a następnie na kończynę zakładana jest opaska uciskowa, którą należy nosić przez okres 2-4 tygodni. Technika ta jest często wybierana przez osoby, dla których ważne jest to, by nie rezygnować z zaplanowanych wcześniej aktywności, gdyż pozwala uniknąć przebywania w szpitalu i umożliwia prawie natychmiastowy powrót do domu. Ponadto, użycie narzędzi mikrochirurgicznych nie pozostawia żadnych blizn, dając tym samym doskonały efekt estetyczny. Pooperacyjne powikłania miniflebektomii są bardzo rzadkie. Z powodzeniem może być stosowana u osób starszych, u których zazwyczaj występują też inne schorzenia. W badaniach naukowych, porównujących wskaźnik nawrotów żylaków po 2 latach – jedynie 2,1% nawrotów wystąpiło po zastosowaniu tej metody terapeutycznej.

W tym dziale  Jakie leki bez recepty warto mieć pod ręką

 

Zalecenia po zabiegu miniflebektomii

Choć zwolnienie z pracy nieczęsto jest konieczne, pacjentom po zabiegu zaleca się zrezygnowanie z prowadzenia samochodu, co ma związek z możliwością uszkodzenia nerwów i zaburzeń czucia. Kąpiel możliwa jest dopiero po 4 dniach od wizyty u chirurga. Najważniejsze jest jednak powrót do regularnego chodzenia. Niezależnie od niepodważalnej liczbie zalet miniflebektomii, należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i musi być skontaktowany z lekarzem. Przed przeprowadzeniem zabiegu warto wykonać USG Doppler naczyń żylnych, aby w odpowiedni sposób zaplanować leczenie, zredukować do minimum ryzyko rozwoju powikłań oraz nawrotu żylaków. Przedstawiona metoda terapeutyczna niejednokrotnie stanowi uzupełnienie innych technik, takich jak skleroterapia czy laseroterapia, co znacznie poprawia skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej.