Jakie leki bez recepty warto mieć pod ręką

Całe szczęście żyjemy w czasach, w których przeziębienie nie oznacza już śmiertelnego zagrożenia. Jest tak między innymi dzięki rozwojowi medycyny i dostępności farmaceutyków. Dziś możemy kupować leki bez recepty w pobliskiej aptece czy w sklepach internetowych z dostawa do domu i możemy sami sobie udzielić pomocy w nagłych sytuacjach. To luksus naszych czasów. Co warto mieć w domowej, podręcznej, apteczce?

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Wśród przeciwbólowych leków bez recepty możemy wybierać wśród dwóch podstawowych substancji – ibuprofenu i paracetamolu. Obie substancje są składnikiem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pierwsza z nich ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, druga zaś przeciwbólowe i zmniejszające temperaturę ciała. Obie substancje dostępne są w różnych formach – syropów, tabletek, kapsułek, tabletek musujących. Jak dokonać wyboru? Pod uwagę należy wziąć dawkę, stężenie leku oraz formę podania. W sprawie dawki warto skonsultować się z farmaceutą, a zwykle dobierana jest do masy ciała i wieku. Co do formy podania – syropy są dla dzieci, mają zwykle też dodatki smakowe, by łatwiej było przyjąć niesmaczną mieszaninę. Najszybciej działają płynne w środku kapsułki (w nazwie szukaj słowa „fast” – ang. szybko) oraz tabletki czy proszki musujące, które przyjmujemy pod postacią płynu. Najmniej drażniące, ale działające najwolniej są leki w formie tabletek powlekanych.

W tym dziale  Cukier - słodki przyjaciel czy wróg? Jak zmniejszyć jego spożycie na co dzień?

Witaminy i minerały

Oczywiście najlepiej przyswajalne i w najzdrowszych dawkach są oczywiście witaminy i minerały, które przyjmujemy w pożywieniu, szczególnie pod postacią warzyw i owoców, ale w naszej strefie klimatycznej i szerokości geograficznej nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie kompletu witamin i minerałów przez cały rok, szczególnie przy współczesnym tempie życia i zanieczyszczeniach powietrza czy wody.

Na pewno nie zaszkodzi sezonowe (szczególnie po zimie, wczesną wiosną) przyjmowanie multiwitamin – kompleksów witamin i minerałów. Można tu wybierać spośród wersji dla dzieci, kobiet, mężczyzn, osób starszych itd.

Ostatnio głośno jest też o suplementacji witaminy D, której w naszej szerokości geograficznej brak niemal każdemu. To witamina, którą nasz organizm wytwarza sam, gdy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych, a gdy ciemno, zimno i chowamy się w naszych ciepłych domach – z pewnością warto suplementować ją w postaci płynnych kapsułek.
Natomiast dla kawoszy i zestresowanych pracusiów na pewno przyda się suplementacja magnezu. W aptekach możemy wybierać spośród preparatów dla sportowców, mężczyzn, kobiet, kawoszy, osób mających skurcze (objawy braku magnezu) itd. warto poradzić się tu farmaceuty.

Na przeziębienie

Wśród leków bez recepty znajdziemy tez mnóstwo takich, które będą stanowić pierwszą pomoc w przypadku zaziębień, nieżytów nosa, bólu gardła. Często są to wyciągi z roślin. I tak na gardło znakomite będą preparaty z porostu islandzkiego, imbiru, cytryny, miodu. Na przeziębienia cuda działają syropu z czarnego bzu – i kwiatów i owoców. Cuda działa też niepozorna jeżówka.
Dla tych zaś, dla których naturalne wyciągi to za mało, w aptece znajdą się preparaty z witaminą C i rutyną, a także mocniejsze, musujące leki wypijane na gorąco, które przyjęte zawczasu faktycznie potrafią postawić migiem na nogi.

W tym dziale  Wyciskarka do soków, jaką wybrać?

Taka dostępność leków bez recepty to znakomite rozwiązanie w dzisiejszym zabieganym świecie. Warto jednak pamiętać, by jednak zawsze kierować się rozsądkiem, bo nawet najbardziej niewinną substancję leczniczą można przedawkować i narobić sobie kłopotów.