Bez wątpienia uczucie błogości oraz przyjemności towarzyszy przy spożywaniu produktów wytworzonych na bazie cukru. Wszechobecny cukier uzależnia niemal jak narkotyk. Wpływa jednak on pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Problem tkwi zapewne w źródle jego pochodzenia oraz w nadmiernie spożywanych ilościach. Wraz ze wzrostem spożycia cukru białego zwiększała się również częstość występowania otyłości. Pojawiające się zaburzenia metaboliczne mogą z kolei przyspieszać rozwój miażdżycy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Świadomość w tej kwestii powoduje szukanie zdrowych zamienników, a nawet ograniczenia jego spożycia. Wewnętrzna walka z własnymi słabościami doprowadza do zmiany sposobu myślenia i świadomego szukania innych rozwiązań.
Zdrowe zamienniki
Naturalnie występujący cukier (https://e-spar.com.pl/kategoria/cukier/198) może służyć, jako słodzik napojów zimnych oraz gorących. Dodatkowo rewelacyjnie sprawdza się w wypiekach ciast, ciasteczek oraz innych słodkości. Niskokaloryczny ksylitol pozyskiwany z drzewa brzozowego jest porównywalnie słodki do cukru. Z kolei mniej słodki erytrytol nie podnosi poziomu glukozy we krwi. W początkowej fazie ograniczania cukru zaleca się jego mieszanie z produktami o wyższym indeksie glikemicznym. Syrop daktylowy bądź klonowy jest o wiele zdrowszy mimo indeksu glikemicznego zbliżonego do tradycyjnego cukru. Wywodząca się z Ameryki Południowej stewia, a dokładnie jej suszone liście charakteryzują się bardzo wysoką słodkością i praktycznie zerową wartością kaloryczną. Dodatkowo wykazuje bardzo wysoką odporność na obróbkę termiczną w wysokich temperaturach. Glikozydy stewiolowe obecnie wykorzystuje się w wielu produktach spożywczych zarówno w napojach, jak i samych słodyczach.
Właściwie skomponowana dieta
Uboga dieta, w której brak owoców i warzyw doprowadza do wzmożonego apetytu na produkty słodkie. Wówczas cukier trudno wyeliminowanie z diety. Nade wszystko można ograniczyć jego spożycie. Słodka przekąska powinna być połączona z produktami zawierającymi białko lub tłuszcze nienasycone. Codzienne menu zawierające orzechy, migdały lub nawet jabłka ograniczą napady głodu na słodkości. Sałatki ze świeżych owoców bądź warzyw przyprawione cynamonem, imbirem, oregano lub kurkumą zdecydowanie obniżają poziom cukru, a nawet przyczynią się do jego stopniowego zmniejszenia spożycia. W początkowym okresie detoksu należy wspomóc się suplementacją. Chrom stabilizuje poziom cukru we krwi. Sprawi, że mniejszy się ochota na słodkości. Z kolei cynk zniweluje stany zapalne na skórze. Warto więc w niego zainwestować, jeśli pojawią się wypryski na twarzy. Nagłe i drastyczne wyeliminowanie cukru z diety może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Mogą wystąpić zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne. W tym notoryczne zmęczenie i zawroty oraz bóle głowy. Cukier stopniowo i rozsądnie zmniejszany w rezultacie spowoduje mniejszą chęć na jego spożywanie.