Czy szczoteczki elektryczne wyprą te klasyczne?

Zęby trzeba myć regularnie, o tym wiedzą nawet małe dzieci. Poza pastą do zębów, potrzebna jest także szczoteczka. Kiedyś dostępne były tylko szczoteczki tradycyjne, manualne, ale ostatnio coraz popularniejsze są szczoteczki elektryczne. Stomatolodzy twierdzą, że tego typu szczoteczki doskonale usuwają bakterie i osad nazębny, ale mają też wady. Co wybrać?

Zalety szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej niż szczoteczki tradycyjne, których włosie nie dosięga do przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, szczoteczkami manualnymi trudniej umyć dokładnie siódemki i ósemki, które położone są w tylnej części szczęki. Te zęby często się psują, więc trzeba o nie szczególnie dbać, a główka tradycyjnej szczoteczki jest zbyt duża i się po prostu nie mieści. Świetnie poradzi sobie mniejsza główka szczoteczki elektrycznej, która sama wykonuje pracę, więc nie musimy manewrować ręką w niewielkiej przestrzeni. Ponadto, szczoteczki elektryczne pracują o wiele szybciej niż ludzka ręka, więc w tym samym czasie dokładniej umyjemy zęby. Możemy kupić urządzenie wielofunkcyjne, w którym wymienia się końcówki, by zapewnić jamie ustnej kompleksową pielęgnację. Dobierając odpowiednią końcówkę i program szczoteczek elektrycznych, można zadbać o zęby wrażliwe, wybielić je lub zafundować sobie masaż dziąseł.

Wady szczoteczek elektrycznych

Tego typu szczoteczki nie są tanie, a czasami po prostu nie stać nas na taki wydatek i wolimy kupić szczoteczkę manualną. Szczoteczki nowej generacji trzeba ładować do prądu, a to oznacza, że w podróż trzeba zabrać szczoteczkę tradycyjną. Można także kupić szczoteczkę na baterie, ale trzeba pamiętać o ich wymianie. Ponadto, gdy tracą one swoją moc, szczoteczka działa gorzej.

W tym dziale  Kiedy wyprzedaż biżuterii 2020?

Co wybrać? Szczoteczki elektryczne czy tradycyjne

Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i tradycyjne, spełniają swoje zadanie, czyli myją zęby i przestrzenie między zębowe, usuwają resztki pokarmu i czyszczą płytkę nazębną. Musimy pamiętać, że najważniejsze jest, by dokładnie myć zęby, najlepiej po każdym posiłku. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów szczoteczek manualnych, których główki, rodzaj włókien i ich ułożenie dostosowane są do wieku pacjenta oraz indywidualnych problemów. Jeśli wolimy szczoteczki tradycyjne, musimy pamiętać o prawidłowym ich używaniu i dokładnym myciu. Trzeba dokładnie oczyścić każdy ząb i przestrzeń wokół niego. Umyjmy dziąsła i język, nie zapomnijmy o płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem. Ważne jest także, by szczoteczkę regularnie wymieniać, ponieważ na włosiu osadzają się bakterie. Jeśli używamy szczoteczek elektrycznych, musimy często wymieniać ich główki. Nie ma znaczenia, czy używamy szczoteczek elektrycznych czy tradycyjnych. Ważne jest by zęby myć regularnie i dokładnie.