Bycie mamą to nie łatwe zadanie. Aczkolwiek, z pewnością każda mama stwierdzi, że dla uśmiechu małego szkraba warto się natrudzić. Bo nie ma co ukrywać – czasami jest bardzo ciężko. Dlatego dobrze jest jeszcze przed rozwiązaniem, zorientować się co może okazać się przydatne, jak sobie radzić z nadmiarem pokarmu, jakie laktatory ręczne kupić, gdzie zapisać malucha do przychodni – słowem być przygotowaną na zupełnie nową rolą w życiu. Rolę mamy!
Boisz się? To normalne.
Pojawienie się dziecka na świecie to wielka radość, ale również ogromny strach. Strach przed tym czy sobie poradzimy z taką odpowiedzialnością, czy będziemy w stanie odpowiednio zająć się maleństwem, czy starczy nam pokarmu… To tylko niektóre z pytań, jakie krążą po głowach młodych matek. Bardzo często kłopoty pojawiają się już w kilka dni po porodzie, a ich przyczyną jest problem z laktacją. Przeważnie pojawia się nawał pokarmu, który sprawia po prostu ból. Pomocne właśnie wtedy są laktatory ręczne. Dzięki nim bez problemu odciągniemy pokarm, który zalega w naszych piersiach. To bardzo ważne, aby w szybkim czasie wprowadzić do użycia laktatory ręczne, ponieważ przedłużający się nawał pokarmu może powodować nawet bardzo bolesne zapalenie piersi. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego zagrożenia, o tym, że mogą używać laktatorów ręcznych już nawet nie wspominając.
Dlaczego akurat laktatory ręczne?
Początki karmienia piersią wcale nie są łatwe. Osoby, które nie karmiły piersią, nie zdają sobie sprawy z tego, że początkowo jest to dość bolesny proces. Zanim matka i maluch nauczą się współpracować podczas karmienia niejedna łza zostanie wylana – zarówno przez mamę jak i malucha. Bardzo często na początku pojawia się również kłopot z popękanymi, obolałymi sutkami. I tutaj pokazuje się wyższość laktatorów ręcznych – same decydujemy o tym, z jaką siłą pokarm będzie ściągany. Oczywiście, inne laktatory również można regulować, jednak laktatory ręczne są z pewnością bardziej delikatne. Poza tym warto wspomnieć, że laktatory ręczne są bardzo proste w obsłudze, a wykonywany przez nie pobieranie pokarmu jest bardzo zbliżone do ssania niemowlaka.
Co zrobić z pokarmem?
To również kwestia, o której nie każda mama wie. To, że w piersiach zebrał się nawał pokarmu i trzeba go ściągnąć już wiemy. Jednak czy po ściągnięciu wylać? Absolutnie nie. Nadmiar mleka można spokojnie przechować – w lodówce, odpowiednio zamagazynowany może przeczekać do pięciu dni. Zamrożony w zamrażarce, w specjalnych woreczkach – nawet do sześciu miesięcy. Oczywiście, laktatory ręczne mogą być używane nie tylko w sytuacji nawału pokarmu. Kiedy planujemy wyjście, które koliduje z godzinami karmienia malucha, lub chcemy spędzić romantyczny wieczór bez dzieciątka, wtedy odciągnięty pokarm zastąpi maluszkowi mamę – przynajmniej pod kątem wartości odżywczych. Teraz więc już chyba dla wszystkich jest jasne, dlaczego warto zainwestować w laktatory ręczne.