Jak sobie radzić z nietolerancją mleka u niemowląt?

Pokarm kobiecy jest najlepszy dla noworodków i niemowląt. Zdarzają się takie sytuacje, w których kobieta nie może karmić dziecka piersią lub maluch nie najada się do syta. Czasami przytrafia się jeszcze jeden problem – dziecko ma nietolerancję mleka. Co wtedy robić? Na szczęście są preparaty, które zastępują mleko i nie powodują alergii. Jednym z nich jest Nutramigen.

Jak radzić sobie z nietolerancją mleka krowiego? Nutramigen pomoże

Alergia na białka mleka krowiego, zwana potocznie skazą białkową, jest powszechną formą alergii u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Na szczęście większość maluchów z tego wyrasta. Alergia ma związek z reakcją układu immunologicznego na czynnik alergizujący. Dochodzi wtedy do wytworzenia specyficznych przeciwciał jako reakcji obronnej organizmu. Nietolerancja pokarmowa wynika z niedoboru lub braku enzymów niezbędnych do prawidłowego trawienia poszczególnych składników pokarmowych. W przypadku nietolerancji laktozy, dwucukru zawartego w mleku ssaków, obserwujemy niedobór laktazy, czyli enzymu potrzebnego do rozłożenia laktozy na cukry proste. Dzieciom, które nie mają tego enzymu trzeba podawać mleko zastępcze, np. Nutramigen.

Objawy alergii na białko mleka krowiego

Bywa, że objawy alergii i nietolerancji mogą być podobne. W przypadku alergii dominują objawy związane z systemową odpowiedzią organizmu, a przy nietolerancji organizm poprzestaje na objawach układu pokarmowego. Interesująca nas nietolerancja objawi się kolką, ulewaniem, bólem brzuszka, wzdęciami, biegunką, a w kale występuje śluzu lub krew. Dziecko jest płaczliwe i bardzo drażliwe.

W tym dziale  Jak najlepiej sprzątać dom alergika?

Odpowiednia dieta lekarstwem na nietolerancję mleka. Kiedy podać Nutramigen?

Podstawowym sposobem leczenia alergii jest wycofanie z diety produktów powodujących uczulenie. Jeśli dziecko pije mleko mamy, które zapobiega alergii, należy kontrolować dietę matki karmiącej i eliminować z diety potencjalne alergeny. Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym przeznaczone są specjalne mieszanki. Odpowiedni produkt trzeba dobrać wspólnie z lekarzem pediatrą, który opiekuje się dzieckiem. Dzieciom, które, ze względu na rodzinne obciążenie alergią, są na nią narażone, podaje się mieszankę o niskim stopniu hydrolizy (ogólnodostępne mieszanki oznaczone symbolem HA) . Maluchom z objawami alergii podaje się hydrolizaty kazeinowe, a jednym z nich jest Nutramigen. Mieszanka ma smak nieco innych od zwykłego, a co najważniejsze – jest całkowicie bezpieczna dla małych alergików, a dzieci chętnie ja piją. Niektórzy podają mleko sojowe, ale lekarze to odradzają, gdyż zwiększona zawartość fitoestrogenów w soi może zaburzać gospodarkę hormonalną w młodym organizmie.

Mleko modyfikowane musi być dostosowane do zdrowia, wieku oraz do skłonności maluszka. Dzieciom, które cierpią na nietolerancję mleka, podawajmy bezpieczny dla niech preparat Nutramigen.