Skuteczne sposoby na kaszel

Jak twierdzą lekarze, kaszel jest najczęściej zgłaszanym objawem w przychodniach lekarskich, a jego przyczyny mogą być różne. Najczęściej jednak jest kojarzony – i słusznie – z chorobami układu oddechowego. Warto poznać kilka skutecznych sposobów na męczący kaszel.

Co to właściwie jest kaszel?

Kaszel jest odruchem, którego celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Może on występować w trzech formach: w formie ostrej – najczęściej trwa do 3 tygodni, podostrej – trwa od 3 do 8 tygodni, kaszel przewlekły trwa powyżej 8 tygodni. Kaszel możemy określać równie jako suchy lub mokry – będziemy go charakteryzować w zależności od obecności wydzieliny.

Jak skutecznie łagodzić kaszel?

Kaszel z całą pewnością nie należy do przyjemnych doznań. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, które pomagają w jego łagodzeniu. Nim skorzystamy z pomocy lekarza warto wypróbować sposoby, które stosowane są od wielu pokoleń. Zarówno suche, jak i ciepłe powietrze może zaostrzyć kaszel. Warto więc zadbać o właściwe nawilżenie pomieszczenia – można skorzystać ze specjalnych urządzeń (nawilżacz powietrza), albo napełnić pojemnik wodą i postawić w łatwo dostępnym miejscu. Parująca pod wpływem temperatury woda będzie nawilżać powietrze, a to ułatwi oddychanie.

Innym popularnym sposobem na niwelowanie nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest kaszel, są inhalacje, czyli wdychanie ciepłego i mokrego powietrza. To poszerza naczynia w płucach i usprawnia oddychanie. W przypadku mokrego kaszlu inhalacje ułatwiają odkrztuszenie mokrej wydzieliny. Można zakupić specjalny przyrząd z maską do inhalacji. Czynność tę można wykonać również bez specjalistycznych urządzeń – wystarczy zagotować wodę, przelać ja do szerokiego naczynia, a następnie nakryć głowę i naczynie kocem lub ręcznikiem. Do wody można dodać olejki zapachowe: eukaliptusowy lub miętowy, by udrażniały aparat oddechowy.

W tym dziale  Jakie ręczniki papierowe wybrać w kuchni?

Innym popularnym i prostym sposobem na kaszel są maści rozgrzewające – można je znaleźć w każdej aptece. Najczęściej w ich składzie znaleźć można wyciągi z aromatycznych ziół i olejów. Maści można również wklepywać, by ułatwić pozbycie się towarzyszącej kaszlowi wydzieliny.

Przy przewlekłym kaszlu można zastosować również znaną już od czasu starożytnych metodę stawiania baniek. Rozgrzane szklane bańki poprawiają przepływ limfy, a co za tym idzie są skutecznym sposobem na poprawę odporności – mobilizują organizm do walki z wirusami i bakteriami. Bańki należy stawiać na dobrze umięśnionych partiach ciała – najlepiej na klatce piersiowej i plecach. Nie należy stawiać baniek na kręgosłupie lub stawach. Warunkiem koniecznym w czasie takiej kuracji jest pozostanie w łóżku na kilka dni.

Syrop na kaszel

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na kaszel są syropy – można je wykonać samodzielnie, na przykład z mniszka lekarskiego. Można również skorzystać z szerokiej gamy produktów dostępnych w aptekach. Jakie właściwości maja syropy na kaszel? Na przykład syrop Mucosolvan poprzez specjalnie dobrane składniki zwiększa ilość wydzieliny towarzyszącej kaszlowi, co znacznie ułatwia odkrztuszanie. Mucosolvan to najlepszy lek na łagodzenie kaszlu.