Sól fizjologiczna – co to jest i jak stosować?

Sól fizjologiczna to specyfik, którego nie powinno zabraknąć w domowej apteczce. Przyda się szczególnie jesienią i zimą, gdy często męczy nas katar czy dokuczliwe bóle zatok. Powinny ją kupić zwłaszcza osoby, które mają problem z łatwo przesuszającymi się śluzówkami oraz rodzice małych dzieci. Jak stosować sól fizjologiczną?

Czym jest sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu (czyli soli), zwykle dostępny w stężeniu 0,9%. W medycynie często używa się jej jako kroplówki, w celu uzupełnienia płynów ustrojowych po operacjach. Sól jest również potrzebna, gdyż nawadnia organizm, po silnych wymiotach, biegunce, wstrząsie pourazowym czy oparzeniach. Służy także do rozrabiania niektórych leków, które podaje się w formie zastrzyku.

Sól fizjologiczna do nebulizacji i inhalacji

Sól fizjologiczna przydaje się także do podawania leków drogą wziewną, czyli tak zwanej nebulizacji. Nebulizator to specjalne urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza lub ultradźwięków, rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki. Wlewamy do niego specjalne zawiesiny, gdzie środek czynnie działający rozprowadzany jest najczęściej właśnie w soli fizjologicznej. W ten sposób podaje się sterydy,

leki przeciwzapalne, rozkurczające oskrzela, mukolityczne oraz wykrztuśne. Jeśli w drogach oddechowych zalega wydzielina, można wykonać inhalację z użyciem samego roztworu soli fizjologicznej. Zabieg nebulizacji pozwala na aplikację leku bezpośrednio do oskrzeli i płuc, dzięki czemu jego działanie jest szybsze i silniejsze. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, a cierpimy na przewlekły katar, możemy, z pomocą soli fizjologicznej, wykonać zwykłą inhalację.

W tym dziale  Herbata Earl Grey - właściwości

W jakich przypadkach przyda się sól fizjologiczna?

Sól fizjologiczna jest neutralna dla naszego organizmu, więc nie powoduje podrażnień i dlatego przydaje się również do pielęgnacji zewnętrznej. Poleca się ją przede wszystkim do przemywania oczu, już od pierwszych dni życia. Osobom dorosłym pomoże także wtedy, gdy oczy są przemęczone, na przykład długotrwałą pracą przed monitorem komputera. Płyn ten przyda się również do nawilżania śluzówki nosa, zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w domu staje się bardzo suche. Wystarczą 2 krople zaaplikowane do nosa, by go udrożnić i oczyścić. W aptekach kupimy roztwór soli w sprayu, który jest bardzo wygodny w użyciu. Sól fizjologiczną można również stosować do przemywania uszu oraz lekkich ran.

Sól fizjologiczną najczęściej kupuje się w małych ampułkach. Warto zaopatrzyć się kilka, a z pewnością szybko je wykorzystamy, gdyż ten specyfik ma wiele zastosowań.