5 porad jak nosić soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są w powszechnym użyciu, choć nadal wiele osób ma wątpliwości i nie chce z nich korzystać. Gdyby spróbowali pewnie szybko polubiliby tę metodę korekcji wzroku. Zanim powiesz „to nie dla mnie” załóż i przekonaj się czy rzeczywiście nie są dla ciebie.

Skąd ten opór?

Zarówno lekarze co producenci analizują przyczyny, dla których wiele osób nie chce soczewek nawet wypróbować, chociaż pierwszą parę najczęściej dostaje się gratis. Te badania rynku konsumenckiego wskazują, że najwięcej osób ma błędne wyobrażenia o tym, co się czuje po założeniu soczewek kontaktowych. A co się czuje? Nic. No może poza tym, że widzi się równie dobrze jak przez tradycyjne okulary, a często zdecydowanie lepiej. Wynika to z faktu, że soczewka jest dopasowana do kształtu gałki ocznej, nie ma tzw. martwych punktów czyli ograniczonego pola widzenia, którego doświadcza się w zwykłych okularach. Drugą wskazywaną przyczyną niechęci do soczewek kontaktowych jest przekonanie, że soczewki są obcym ciałem wkładanym do oka, więc na pewno doprowadzają do infekcji. To także mit. Jednorazowe soczewki fabrycznie zapakowane są sterylne. Te, które nosi się bez przerwy nocnej przez określony czas (tydzień, dwa tygodnie, miesiąc), także zakładane są wprost z oryginalnego pudełka. Pozostałe, wyjmowane na noc i stosowane przez wyznaczony przez producenta czas, wymagają kilku minut dziennie na pielęgnację. Jeśli czynności wykonuje się zgodnie z zaleceniami, stosuje odpowiednie płyny do czyszczenia i przechowywania, pozostają aseptyczne. Zdarzające się infekcje u osób noszących soczewki kontaktowe najczęściej są wynikiem przesuszenia gałki ocznej, bo wówczas oko jest bardziej wrażliwe. Jednak wystarczy systematycznie aplikować sobie krople nawilżające do oczu z soczewkami, by uniknąć dyskomfortu.

W tym dziale  Podstawowe wyposażenie samochodu

Bo soczewki są drogie

To częsty argument przeciwników soczewek. Rzeczywiście kilka lat temu, gdy soczewki wchodziły na nasz rynek, były towarem luksusowym. Powszechność stosowania oraz pojawienie się w Polsce światowych firm optycznych spowodowało znaczy spadek cen. Obniżanie kosztów użytkowania soczewek postępuje, bo firmy optyczne należące do sieci międzynarodowych wprowadzają na rynek marki własne. Te soczewki jak i potrzebne akcesoria nie odbiegają jakością od będących już w sklepach wyrobów uznanych firm. Marki własne są produkowane z identycznych surowców, spełniających wszelkie wymogi bezpieczeństwa i funkcjonalności, jak te znanych marek. Najczęściej soczewki marek własnych (nie mylić z azjatyckimi soczewkami „no name”!) są produkowane w tych samych fabrykach, co powszechnie znane produkty. Są tańsze z powodu oszczędniejszych graficznie opakowań, zmniejszenia kosztów reklamy i innych czynników, które wynikają z umów między producentami, a dystrybutorami marek własnych.