Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych

Zdrowie jest priorytetem dla każdej osoby. Staramy się dbać o swoją kondycję, ale nie zawsze jest nam łatwo ustalić, czego dokładnie potrzebujemy i co robić, aby pozostać w dobrej formie. Oczywiście dieta i aktywność fizyczna to filary świetnego samopoczucia, ale dzisiaj powiemy nieco więcej o fizjoterapii, która może być niekiedy konieczna.

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to dyscyplina medyczna, której celem jest łagodzenie i minimalizowanie objawów chorobowych oraz przywracanie sprawności po wypadkach czy kontuzjach. Dobrze dopasowane zabiegi pozwalają hamować rozwój zwyrodnień, więc warto przeznaczyć czas na ćwiczenia pod okiem specjalisty.

W zależności od charakteru i skali problemu zdrowotnego, fizjoterapeuta ocenia, jakie zabiegi będą optymalne. Trzeba polegać na jego doświadczeniu i umiejętnościach. Każdy człowiek to inny organizm i inny zestaw cech, dlatego liczy się tutaj indywidualne podejście i zrozumienie potrzeb pacjenta. Zdarza się, że ktoś chce skorzystać z jakiegoś zabiegu, ale nie jest to wskazane w jego przypadku.

Rodzaje zabiegów

Popularna jest np. galwanizacja zalecana zwłaszcza w leczeniu różnorodnych dolegliwości, stanów pourazowych i pooperacyjnych, trudno gojących się ran czy zwyrodnień.

W niektórych schorzeniach skuteczna jest fala uderzeniowa. Przyczynia się do rozpuszczania złogów wapnia, zwiększania metabolizmu komórkowego, sprzyja produkcji kolagenu. To fala akustyczna powstająca na skutek gwałtownego wzrostu ciśnienia w bardzo krótkim czasie i jego stopniowego spadku. Zabiegi takie pomogą też przy przewlekły bólach bioder.

W tym dziale  Jak najlepiej sprzątać dom alergika?

Hydroterapia wielu osobom kojarzy się bardzo przyjemnie. Wykorzystuje się tu wspaniałe właściwości wody. Dostępne są zabiegi z wykorzystaniem wody jako cieczy, lodu lub pary wodnej. Ogólna liczba wszystkich typów zabiegów wodoleczniczych to jakieś 100. Wśród nich znajdują się np. natryski, okłady, polewania, półkąpiele, nacierania itp.

Termolezja to metoda zwalczania bólu o charakterze przewlekłym nowotworowym i nienowotworowym. To terapia z zastosowaniem prądu o częstotliwości fal radiowych. Może zostać zalecona również przy bólach głowy. Wiele osób szuka przyczyny swoich dolegliwości. Kiedy uda się to ustalić, znacznie łatwiej walczyć ze skutkami. Nasz organizm wysyła nam sygnały, których nie należy lekceważyć. Ból to często objaw niedostatecznej troski o ciało. Odpowiednia ilość snu, minimalizowanie używek i unikanie stresu pozwolą cieszyć się dobrą kondycją psychofizyczną.

Fizjoterapeuta może prowadzić swoją praktykę indywidualnie lub współpracować z lekarzami różnych specjalności.
Warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach, ale trzeba się upewnić, czy wykonujemy je prawidłowo. Gdyby tak nie było, można zrobić sobie krzywdę i nadwyrężyć niektóre partie ciała.
Ćwiczenia z piłką można wykonywać w domu i choć wyglądają na łatwe, trzeba skoncentrować się na ich właściwym wykonaniu. Uzupełnieniem rehabilitacji są często zabiegi fizjoterapeutyczne.

Dodaj komentarz