Opaska żołądkowa. Metoda leczenia otyłości nie dla każdego

Otyłość to choroba dzisiejszych czasów, mierzymy się z ogromną epidemią. Na szczęście medycyna, a w szczególności chirurgia, dysponuje skutecznymi metodami walki z tą chorobą. Jednym ze sposobów jest założenie małoinwazyjnej opaski żołądkowej – zauważa dr n. med. Paweł Szymański, specjalista chirurgii ogólnej i bariatrii, pracujący we wrocławskim Medicus Clinic i dodaje – skuteczność opaski ocenia się na około 50% redukcji nadmiernej masy ciała, co stanowi o wiele wyższy wynik niż wszelkie metody leczenia zachowawczego. Czy zatem operację można wykonać u każdego pacjenta? Sprawdź wskazania do zabiegu i przebieg kuracji.

Czym jest opaska żołądkowa?

Opaska żołądkowa to silikonowy pierścień, który zakłada się na górną część żołądka i zamyka na specjalny zamek. Organ zostaje podzielony na dwie komory – mały górny żołądeczek i większy dolny. Opaska jest implantowana (zagnieżdżania) za pomocą laparoskopu.

Opaska jest podłączona do portu, który pozwala na regulację. Za pomocą wstrzykiwania soli fizjologicznej można opaskę dociskać lub poluzować. Po zwężeniu opaski treść pokarmowa zatrzymuje się w górnym żołądeczki, dzięki czemu dochodzi do stymulacji specjalnych receptorów, które znajdują się w ścianach żołądka. Te wysyłają sygnał do ośrodka głodu i sytości znajdujących się w centralnym układzie nerwowym, informujący o najedzeniu.

W tym dziale  Mleko jedynka

Opaska żołądkowa – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Mimo że założenie opaski jest operacją odwracalną i niezwykle bezpieczną, tego typu leczenie nie jest odpowiednie dla każdego. Do przeciwwskazań należą między innymi:

  •       planowanie ciąży w najbliższym czasie,
  •       uzależnienie od substancji odurzających,
  •       choroby przewodu pokarmowego,
  •       niektóre zaburzenia psychiczne,
  •       niechęć do współpracy po wykonanym zabiegu.

Warto podkreślić, że leczenie otyłości za pomocą opaski wiąże się z licznymi wizytami u geriatry po przebyciu operacji. Dodatkowo, tuż po zabiegu należy przez pewien czas stosować dietę płynną, a następnie ściśle przestrzegać zaleceń dietetyka. Lekarz specjalista kontroluje stan pacjenta co 3 miesiące, a następnie w odstępach półrocznych. Omawiane rozwiązanie jest więc polecane osobom, które zamierzają skrupulatnie przykładać się do wytycznych i pojawiać się na wizytach kontrolnych. Po osiągnięciu wymarzonych efektów lub w przypadku niezaakceptowania opaski przez chorego – można ją usunąć, przywracając właściwe warunki anatomiczne w jamie brzusznej.

Opaska żołądkowa – cena

Prywatne ośrodki medyczne oferują szybki dostęp do lekarzy oraz komfortowe warunki wizyty. Specjaliści mają więcej czasu na wnikliwą ocenę stanu zdrowia pacjenta, a to wpływa na poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Należy również zaznaczyć, że na prywatną wizytę nie jest potrzebne skierowanie. Dlatego decydując się na operację bariatryczną, warto poszukać niepublicznej sprofilowanej kliniki leczenia otyłości. 

W tym dziale  Produkty sojowe - jakie mają wartości odżywcze?

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej opiece na każdym etapie kuracji, sięgnij po wiedzę i doświadczenie lekarzy, działających w Specjalistycznym Centrum Leczenia Otyłości – Medicus Clinic Wrocław. Po przebytej operacji kuracjusze mogą skorzystać z porady dietetyka klinicznego, który przygotuje odpowiednią dietę i wzmocni efekty zabiegu. Pozbycie się nadmiaru kilogramów zmienia życie pacjentów na lepsze. Wejdź na www.stopotylosci.pl i zapisz się na pierwszą wizytę już dziś

Dodaj komentarz