Nowoczesna wyciskarka do owoców

Świeże soki są bardzo ważne dla uzupełnienia naszej codziennej diety, która często jest uboga w owoce i warzywa. A to przecież one są prawdziwym królestwem witamin, antyoksydantów, jak również przeciwutleniaczy. Dlatego warto zaopatrzyć się wyciskarkę do soków. Jak jednak wybrać taką, która jest nowoczesna, wydajna, ale również będzie służyć nam przez wiele lat?

Dlaczego wyciskarka?

Na początek warto dowiedzieć się, dlaczego warto jest wybrać wyciskarkę, aniżeli sokowirówkę. Chociaż obydwa te urządzenia dają zdrowe i smaczne soki, różnica między nimi jest, chociaż nie jest widoczna gołym okiem, jest znacząca. Przede wszystkim sokowirówka miażdży owoce, pracując na bardzo wysokich obrotach. Następnie zmiażdżone cząsteczki są wypychane przez sito, w wyniku czego powstaje sok. Jednak jest pozbawiony wielu drogocennych witamin. Powodem są dwa aspekty:

  • Szybkie obroty doprowadzają do powstawania wysokiej temperatury, która nie jest pożądana w odniesieniu do świeżo wyciskanych soków
  • Niektóre elementy wyciskarki zbudowane są z metalu, który niekorzystnie wpływa na zwartość odżywczą soku

Jak widać sokowirówka pracuje szybko i efektownie, ale daje mniej wartościowe soki, niż wyciskarka.

W tym dziale  Jaki wpływ na zdrowie mają soczewki kontaktowe

Jaka jest wydajność nowoczesnej wyciskarki?

Pod hasłem „nowoczesna wyciskarka” może kryć się wiele zagadnień. Z pewnością wydajność jest jedną z nich. Każdy z nas chce mieć przecież sprzęt wysokiej klasy, który będzie prawidłowo funkcjonował, nawet przy długotrwałym działaniu.

Chociaż wyciskarka pracuje znacznie wolniej (ok. 70 do 120 obrotów na minutę) nie znaczy, że będziemy w stanie otrzymać jedynie śladowe ilości soku. Wydajna wyciskarka do soku będzie w stanie wyprodukować ok. litr świeżego soku w przeciągu 4 do 5 minut. W tym czasie nie jest wymagane robienie przerw, a sok wydobywa się z urządzenia jednolitym strumieniem. Natomiast łączny czas pracy wyciskarki, jaką może wykonywać bez przerwy wynosi zazwyczaj ok. 30 minut.

Czy nowoczesna wyciskarka może dać klarowny sok?

Sokowirówki pozwalają na uzyskanie soku, który jest niemal klarowny– w jego zawartości nie znajdują się żadne drobinki, cząstki, ani miąższ. Wyciskarka natomiast daje soki nieco bardziej gęste, co dla miłośników czystych napoi może być nie lada wadą.

Jednak nowoczesne urządzenia cechują się dopracowanym systemem, który coraz bardziej efektownie miażdży owoce, dając maksymalnie dużo soku, zaś pozostałości są sukcesywnie oddzielane i wypychane zupełnie innym otworem, niż sok otworem. Być może współczesne wyciskarki z czasem będą dawać sok najwyższej jakości, łącząc w sobie klarowność i zawartość wszystkich drogocennych witamin i enzymów.

W tym dziale  Poradnik pacjenta: Co to jest miniflebektomia?

Owoce i warzywa

Jak czyścić nowoczesną wyciskarkę do owoców?

Wszyscy miłośnicy wyciskanych soków jednogłośnie powiedzą, że największą wadą wyciskarek jest konieczność ich mycia. Zazwyczaj składają się z wielu elementów, które posiadają nietypowe kształty. W wyniku tego mycie wyciskarki jest pracochłonne i trudne do wykonania.

Na szczęście nowoczesne modele mają specjalny system, który pozwala na szybkie czyszczenie. Polega on na przelaniu przez wyciskarkę ciepłej wody, w czasie jej pracy. Dzięki temu woda dociera do trudno dostępnych miejsc i jest wyczyszczona, bez konieczności jej rozmontowywania.

Czy nowoczesna wyciskarka jest cicha?

Sokowirówka w porównaniu do wyciskarki jest urządzeniem bardzo głośnym, ze względu na szybkość jej pracy. I choć nigdy nie było to problemem wyciskarek, nowoczesne modele pracują bardziej wydajniej, wydając jeszcze mniej hałasu. Dzięki temu możliwe jest pozyskiwanie świeżych, smacznych soków, bez zakłócania innym domownikom spokoju.