Ostropest plamisty to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Stosuje się ją także w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C czy choroby alkoholowej. Mogą po nią sięgnąć także kobiety zmagające się z endometriozą i przedłużonym miesiączkowaniem. Jakie jeszcze właściwości lecznicze ma ta niezwykła roślina?
Czym jest ostropest plamisty?
Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się szczególnie za działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto łagodzi stres oksydacyjny, czyli przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza sylimarynie, która stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.
Kiedy stosuje się ostropest plamisty?
Ostropest plamisty jest stosowany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla, pestycydy, alkohol i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu. Poza tym, obniża stężenie bilirubiny we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT i GGT (parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni). Łagodzi także skutki uboczne farmakoterapii chroniąc wątrobę przed silnie działającymi lekami, takimi jak cytostatyki, które są stosowane w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki.
Dlaczego warto przyjmować ostropest plamisty? Jaka jest forma preparatu?
Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Zapobiega także przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu na tle cukrzycowym oraz będącym skutkiem złej diety. Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C. Mielony ostropest plamisty można dodać do herbaty (maksymalnie 2 łyżeczki dziennie) lub spożyć w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek. Działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, powinna być stosowana przez dłuższy czas. Warto go pić, jeśli mamy dolegliwości żołądkowo-jelitowe: niedokwaśność soku żołądkowego, brak łaknienia, wzdęcia i zgagi. Można go stosować również w celu złagodzenia bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej. Mogą po niego sięgnąć także kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.
Ostropest plamisty ma działanie lecznicze, a nawet długotrwałe stosowanie nie jest szkodliwe. Warto go więc przyjmować, by złagodzić problemy z wątrobą czy żołądkiem.