Podstawowe wyposażenie samochodu

Co jest obowiązkowym wyposażeniem auta, a co nie jest wymagane? Nie nadążasz za stale zmieniającymi się przepisami drogowymi? Ten artykuł pomoże Ci odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prawo drogowe obowiązujące w kraju, w którym przebywasz lub do którego się wybierasz.

Obowiązkowe w Polsce

Do podstawowego wyposażenia samochodu w Polsce należy trójkąt ostrzegawczy i gaśnica. Trójkąt przydaje się podczas awarii auta lub wypadku. W terenie niezabudowanym umieszcza się go w odległości 30-50 m od miejsca zatrzymania pojazdu, natomiast na drodze szybkiego ruchu lub autostradzie obowiązuje odległość 100 m. Powinien posiadać on znak homologacji, czyli pozwolenia na użytkowanie. Za brak trójkąta ostrzegawczego w samochodzie grozi mandat w wysokości 20-500 zł, zaś za niewystawienie go w widocznym miejscu za pojazdem 150 zł. Gaśnica to drugi obowiązkowy element wyposażenia samochodu w Polsce. Należy umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu, aby w razie nagłej sytuacji móc ją szybko użyć. Ponadto powinno się raz w roku poddawać ją przeglądowi w celu sprawdzenia jej ważności. Za brak gaśnicy w pojeździe można otrzymać mandat w wysokości 20-500 zł.

Obowiązkowe w innych krajach Europy

W większości krajów europejskich do podstawowego wyposażenia samochodu oprócz gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego należy także apteczka samochodowa. Jej obecność w aucie jest konieczna, np. w Niemczech, Austrii, Czechach i Słowacji. W krajach, w których nie ma obowiązku jej posiadania, i tak warto ją zakupić dla bezpieczeństwa własnego i innych. Dzięki niej można udzielić pierwszej pomocy, a nawet uratować życie. W skład apteczki wchodzą bandaże, plastry, opaski elastyczne, chusty opatrunkowe, nożyczki, koc termoizolacyjny, rękawiczki lateksowe oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Apteczka musi znaleźć się w pojazdach komunikacji miejskiej, taksówkach, samochodach do nauki jazdy.

W tym dziale  5 porad jak nosić soczewki kontaktowe

Warto posiadać w wyposażeniu pojazdu…

Co jeszcze może znaleźć się w podstawowym wyposażeniu samochodu? W niektórych krajach wymagana jest kamizelka odblaskowa. Jej posiadanie będzie szczególnie przydatne, gdy w wyniku awarii samochodu w nocy konieczne będzie jego opuszczenie. Dzięki niej uczestnik ruchu drogowego będzie widoczny dla przejeżdżających samochodów. Również w Polsce istnieje nakaz noszenia kamizelki po zmroku lub przy ograniczonej widoczności spowodowanej niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma jednak obowiązku posiadania jej w samochodzie. Istotnym elementem wyposażenia auta jest linka holownicza. Nigdy bowiem nie wiadomo co wydarzy się na drodze, linka przyda się w sytuacji utknięcia w błocie, bądź zaspie, a także przy drobnej usterce pojazdu.

Lepiej mieć niż nie mieć

Mimo tego, iż niektóre przedmioty nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu, lepiej mieć je w pobliżu, ponieważ znacznie ułatwi to funkcjonowanie w „drogowej rzeczywistości”.  Posiadanie zapasowych kół pomoże szybciej uporać się z usterką. Nie trzeba będzie też ponosić kosztów wzywania pomocy drogowej, gdyż samemu można zająć się wymianą opony. Obecność w samochodzie dodatkowych żarówek zapobiegnie otrzymaniu mandatu za niesprawne światła. Warto także mieć w pobliżu apteczkę, gdyż zapewni ona odpowiednie zabezpieczenie rannego.