Zalety i wady noszenia kolczyków

Biżuteria to dodatek, który pozwala zmienić charakter stroju i może być prawdziwą ozdobą. Symbolem kobiecego wdzięku i delikatności są kolczyki, a może je dopasować w zasadzie do każdej stylizacji. Czy ta ozdoba nie ma wad? Czy można po biżuterię tego typu sięgać bez obaw? Czy przekłuwanie uszu jest bezpieczne?

Dlaczego warto nosić kolczyki?

Kolczyki to biżuteria występująca w wielu formach, kształtach i rodzajach, dzięki czemu można ją dopasować do najróżniejszych stylów ubierania. W sklepie jubilerskim z pewnością znajdziemy model, który podkreśli naszą urodę i stanie się prawdziwą ozdobę. Każda kobieta powinna mieć klasyczne złote koła, niewielkie srebrne kolczyki oraz model w czarnym kolorze.

Warto mieć także kilka modeli, które zwrócą na siebie uwagę w czasie wieczornego przyjęcia – zamiast zakładać naszyjnik, w który mogą się zaplątać nasze włosy, wybierzmy długie, błyszczące modele, które przyciągną spojrzenia, a dodatkowo wysmuklą twarz.

Wady noszenia kolczyków. Powikłania powstałe w czasie przekłuwania uszu

Przekłucie uszu to czynność, która nie powinna być bolesna, ale jeśli nie jest dobrze przeprowadzona, może prowadzić do poważnych i bolesnych konsekwencji. Obecnie uszu nie przekłuwa się strzałem z pistoletu, gdyż jest to metoda przestarzała i bolesna. Dopuszczalne jest użycie szczypiec, ale ta metoda wymaga wyczucia i wprawy. Wiele kolczyków, którymi przeprowadza się zabieg, wykonana jest z niklu, który powoduje alergię i bolesne wypryski. Właśnie dlatego przekłuwanie uszu powinno odbywać się przez sterylny aparat, a kolczyki zakładane na świeże ranki nie mogą być zrobione z metalu, gdyż każdy metal zawiera domieszką niklu.

W tym dziale  Sukienki na co dzień - co wybrać?

Przyjaznymi dla skóry materiałami są bioplast (plastik medyczny) i tytan chirurgiczny. Trzeba także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny i czystości przekłutych uszu. Przekłute miejsce trzeba przemywać wodą utlenioną i nie dotykać go brudnymi rękoma. Dziurki w uszach goją się około dwóch miesięcy i przez ten czas nie powinno się zdejmować kolczyków. W przeciwnym wypadku ich ponowne założenie w niezagojone ranki może doprowadzić do podrażnień i zakażenia.

W jakich sytuacjach zrezygnować z kolczyków?

W niektórych sytuacjach lepiej zastanowić się, czy naprawdę musimy zakładać kolczyki. Może się bowiem zdarzyć, że uszy będą nas boleć, gdyż niektóre ozdoby mogą być dla nas po prostu za ciężkie. Każda z nas ma bowiem nieco inną tolerancję na obciążenie i różną grubość skóry w płatku ucha. Modne, długie kolczyki mogą zbyt ciężkie, co skutkuje naciąganiem skóry płatka ucha, które może zacząć się z czasem odkształcać i naciągać.

Biżuteria ma pełnić rolę ozdobną, a będzie tak, gdy wybierzemy kolczyki, które naprawdę nam się podobają i w których dobrze się czujemy. Czasami jednak noszenie takiej biżuterii może być powodem dyskomfortu, a wtedy lepiej z niej zrezygnować.

Dodaj komentarz