Dostarczanie organizmowi odpowiedniej porcji składników odżywczych i minerałów jest bardzo ważne dla zdrowia i życia. W dobie coraz bardziej przetwarzanej żywności, naturalne pożywienie jest coraz bardziej potrzebne. Sposobem na uzupełnienie codziennej diety o zdrowe składniki są soki przygotowane za pomocą wyciskarki.
Czy soki przygotowane za pomocą wyciskarki do soków są zdrowe?
Świeże soki to najlepsze z lekarstw, jakie można podać organizmowi. Posiadają więcej składników odżywczych i witamin niż napoje z kartonów, czy wywary wyciśnięte dzięki sokowirówce. Są również bardzo smaczne. Zdrowym napojem, który można wykonać dzięki wyciskarce do soków jest sok z buraka. Posiada wiele zdrowotnych właściwości. Jest szczególnie polecamy osobom, które mają problemy z układem krwionośnym. Wspomaga leczenie anemii i zapobiega osadzaniu się cholesterolu w tętnicach. Korzystne jest również picie soku z trawy pszenicznej, którą można samodzielnie wyhodować na własnym parapecie. Napój ten posiada właściwości silnie dotleniające organizm i niwelujące działanie toksyn. Własnoręczne przygotowywanie napojów dzięki wyciskarce do soków pozwala na dowolne dobieranie ulubionych składników. Lekkostrawny sok ze świeżych owoców i warzyw to samo zdrowie.
Jakie są zalety picia soków przygotowanych dzięki wyciskarce?
Soki przygotowane za pomocą wyciskarki do soków to prawdziwa bomba witaminowa. Wywar zachowuje wszystkie swoje substancje odżywcze w przeciwieństwie do tych wytworzonych dzięki tradycyjnym sokowirówkom. Ma to związek z różnym działaniem obu urządzeń. Sokowirówka pracuje bardzo szybko, przez co nagrzewa się, a sok poddawany zostaje działaniu wysokiej temperatury. Wrażliwe na ciepło substancje odżywcze ulegają zniszczeniu. Wyciskarka pracuje dużo wolniej, ale dzięki temu nie jest wytwarzane szkodliwe ciepło.
Użytkowanie wyciskarki do soków niesie za sobą szereg innych korzyści. Różnorodność modeli pozwala na dopasowanie odpowiedniego do indywidualnych potrzeb. Niektóre posiadają dodatkowe funkcje, które umożliwią np. formowanie makaronu. Wyciskarki pozwolą również na wyciśnięcie soku ze składników, z którymi nie radzą sobie sokowirówki i inne urządzenia. Są to np. drobne jagody i rośliny liściaste. Dzięki temu, można przygotować napój również z warzyw, które posiadają dużo właściwości leczniczych.
Jaką wyciskarkę kupić?
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów i modeli wyciskarek do soków. Powszechne kryteria podziału wyróżniają wyciskarki mechaniczne: ślimakowe, poziome i pionowe, a także ręczne. Każdy z tych rodzajów charakteryzują inne cechy i funkcjonalność.
Mechaniczne wyciskarki do owoców pracują dzięki użyciu prądu. Modele ślimakowe posiadają tłok zwany ślimakiem, który skutecznie mieli i wyciska składniki. Umieszczanie produktów w wyciskarce poziomej odbywa się przy pomocy specjalnego popychacza. Jego użycie nie jest konieczne natomiast w przypadku wyciskarki pionowej. Korzysta ona bowiem z siły grawitacji.
Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z sokami, poleca się zakup wyciskarki ręcznej. Posiada ona znacznie niższą cenę w porównaniu do wyciskarek mechanicznych. Charakteryzuje się również prostą budową ułatwiającą czyszczenie. Użytkowanie tej wyciskarki do soków pozwala przekonać się, czy własnoręczna produkcja soków to zajęcie dla nas.