Soki z owoców dla aktywnych

 

Zdrowy i aktywny tryb życia wymaga podejmowania świadomych decyzji, dotyczących sposobu odżywiania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego co i kiedy jeść oraz pić, żeby być w coraz lepszej formie. Dotyczy to zarówno naszego codziennego menu, jak i rzeczy spożywanych po bieganiu czy ćwiczeniach.

Jaki rodzaj napoju jest najlepszy po treningu?

 

Każdy wysiłek fizyczny, nawet ten, który jest dla nas przyjemnością, wiąże się z utratą sporej ilości wody i składników mineralnych. Poza tym mięśnie, które musiały wykonywać ciężką pracę, potrzebują regeneracji. W związku z tym zaraz po treningu powinniśmy nawodnić organizm, przyjąć odpowiednią ilość składników odżywczych, a także węglowodanów, które magazynują się w mięśniach w formie glikogenu.

 

Sama woda będzie raczej niewystarczająca. Można wypić napój izotoniczny, jednak znacznie zdrowszy będzie świeżo wyciskany sok owocowy. Jedna szklanka to duża dawka witamin, minerałów, fruktozy oraz wody – czyli wszystkiego, co jest nam potrzebne po intensywnych ćwiczeniach.

 

Istotne jest to, żeby wypijać sok po treningu, a nie przed nim. Owoce są źródłem węglowodanów prostych, które są łatwo przyswajalne, więc szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Jest to dla nas zastrzyk energetyczny, którego działanie nie trwa jedna zbyt długo. Nagła utrata energii w trakcie joggingu czy wycieczki rowerowej, to zdecydowanie niepożądane zjawisko. Z kolei po treningu i tak nie przewidujemy już zwykle zadań, które wymagają siły fizycznej. Porządna dawka substancji odżywczych jest potrzebna do tego, aby szybko dojść do siebie i wzmocnić tkankę mięśniową. Soki dostarczają nam również witamin, dzięki którym wzrasta nasza odporność.

W tym dziale  Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremów?

Athletic girl holding a green smoothie

Jakie soki są najbardziej odpowiednie dla aktywnych?

 

Do przyrządzania koktajli owocowych, których zadaniem jest regeneracja sił po wyczerpującym treningu, należy używać owoców bogatych w potas, witaminy A, B, C i fruktozę. Na pewno warto wypróbować różne kombinacje następujących owoców: banany, jabłka, brzoskwinie, pomarańcze, kiwi, cytryny, ananas, jagody, truskawki, czarne porzeczki. Zawarte w nich składniki są bardzo wskazane dla aktywnych osób. Ważne jest również to, że łącząc ze sobą pewne owoce, można robić wyjątkowo dobre soki. Oczywiście każdy z nas lubi co innego. Dla jednych najsmaczniejszy będzie kwaskowaty koktajl z jagód, ananasa oraz cytryny, inni wolą słodszą propozycję z bananów, truskawek, brzoskwiń i kiwi.

 

Zaskakujący smak mają soki owocowe z ziołami. Wpływają one również na barwę oraz ilość składników odżywczych. Warto spróbować soki z arbuza, limonki i mięty. Kolejny pomysł polega na połączeniu pomarańczy, banana i ananasa z natką pietruszki. Zresztą propozycji na koktajle dla aktywnych może być naprawdę mnóstwo. Warto więc jak najwięcej się ruszać oraz testować nowe przepisy na soki z owoców.