Smary przemysłowe zawierają w sobie olej bazowy oraz dodatki uszlachetniające, które wpływają na pracę poszczególnych elementów. Wyróżnia się smary o różnej lepkości czy gęstości, a każdy z nich stosowany jest w innych warunkach. Jakie rodzaje smarów przemysłowych można wyróżnić? Gdzie stosuje się tego typu produkty?
Czym charakteryzują się smary przemysłowe?
Producenci oferują szeroką gamę smarów, które mogą być stosowane w naprawdę wymagających warunkach. Na pewno podstawą jest wybranie smaru, który będzie dopasowany do intensywności użytkowania poszczególnych maszyn i urządzeń. Zadaniem smaru jest zmniejszenie tarcia między elementami danego urządzenia podczas pracy. Wyróżnia się smary, które produkuje się w stanie ciekłym, stałym i półpłynnym. Stosując tego typu produkty, zwiększa się poślizg, co w konsekwencji wydłuża żywotność poszczególnych elementów i całego urządzenia. W składzie smaru przemysłowego znajduje się około 70% oleju. Pozostałą część tworzą dodatki mające sprawić, że smar będzie miał odpowiednie cechy.
Dlaczego powinno się używać smarów przemysłowych?
Smarowanie powierzchni narażonych na tarcie powoduje, że dany element będzie dłużej pracować bezawaryjnie. Dodatki zastosowane w poszczególnych smarach powodują, że w perspektywie czasu konstrukcja jest chroniona przed korozją czy przegrzaniem maszyny. Dodatkowo smary zmniejszają gromadzenie się różnego rodzaju zabrudzeń w niewielkich szczelinach, co wpływa na stan urządzenia. Nie są to drogie produkty, a na pewno znacznie wydłużają żywotność i odciążają pracę poszczególnych elementów w maszynie.
Rodzaje smarów przemysłowych
Producenci oferują różnego rodzaju smary i jednymi z częściej używanych są smary litowe. Są to wielozadaniowe produkty mające dobrą odporność na wodę i temperatury dochodzące do 130 stopni. Smar molibdenowy jest wzbogacony dwusiarczkiem molibdenu, dzięki czemu może pracować w większych obciążeniach i przy niższych obrotach. Elementy pracujące w bardzo wysokich temperaturach dochodzących nawet do 1200 stopni powinno się smarować smarem miedziowym. Używa się go do elementów pracujących okresowo w niewielkich obciążeniach. Bardzo popularne są smary grafitowe, które najczęściej używane są jako smary montażowe. Stosuje się je przy konserwacji różnego rodzaju elementów narażonych na duże obciążenie. Odporne na wilgoć są smary bentor, które stosuje się do smarowania powierzchni tnących. Do maszyn pracujących na wysokich obciążeniach i obrotach idealny będzie smar z dodatkiem EP.
Jak wybrać odpowiedni smar przemysłowy?
Z racji dużego wyboru smarów przemysłowych czasami ciężko jest wybrać ten optymalny. Najważniejsze jest dobranie produktu do warunków, w jakich będzie on używany. Smar powinien być dopasowany do temperatury pracy poszczególnych elementów. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi czy konstrukcja jest narażona na wilgoć lub działanie agresywnych czynników. Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się z etykietą na smarze i stosowanie go zgodnie z zaleceniami.