Odstające uszy – najczęstsza przyczyna kompleksów u nastolatków

Dzieci są szczere do bólu, a te dorastające bywają nawet okrutne. Urocze na co dzień dziecko potrafi bezlitośnie wyśmiewać czy odtrącać rówieśnika, który czymś się odróżnia, na przykład ma duże i odstające uszy. Jeśli nasze dziecko ma taki problem i chcemy my pomóc, zdecydujmy się na przeprowadzenie u niego zabiegu korekty odstających uszu.

Dlaczego uszy odstają?

Za odstające uszy odpowiada głównie genetyka. Jeżeli któreś z rodziców właśnie takie ma, dziecko na pewno je odziedziczy. Mówimy, że uszy są odstające, jeśli ich odległość od głowy wynosi więcej niż dwa centymetry. Za kształt uszu odpowiada szkielet chrzęstny, a kształtuje się on w łonie matki. W okresie prenatalnym również mogą się wykształcić odstające uszy, gdy źle się zagną.

Jak sobie radzić z ostającymi uszami?

Zanim zdecydujemy się na korektę odstających uszu u dziecka, spróbujmy wytłumaczyć mu, że jest wyjątkowe. Zapewnijmy malucha, że tak interesujący układ uszu stanowi o jego wyjątkowości. Taka rozmowa może być wstępem do ciekawej dyskusji o tolerancji i samoakceptacji. Powiedzmy dziecku, że każdy ma cechę, która go wyróżnia i należy cieszyć się tym, czym obdarował nas los, skupiając się na zaletach, a nie na wadach. Odstające uszy można ponadto ukryć pod odpowiednią fryzurą, czyli nieco dłuższymi włosami i czapkami u chłopca oraz długimi, rozpuszczonymi włosami u dziewczynki.

W tym dziale  Jaki krem do twarzy po 40-stce?

Kiedy u dziecka robi się korektę odstających uszu?

Większość chirurgów plastycznych zaleca, by korektę odstających uszu przeprowadzić dopiero wtedy, gdy dziecko ma 14 lat. Do tego wieku bowiem następuje intensywny wzrost tkanki chrzęstnej, a wykonany zbyt wcześnie zabieg może spowodować zahamowanie tego procesu. Poza tym, czternastolatek może sam świadomie ocenić sytuację i zdecydować, czy odstające uszy są dla niego problemem i czy chce poddać się zabiegowi. Zdaniem psychologów, najwłaściwszym okresem, w którym warto wykonać operację korekty odstających uszu jest czas przed rozpoczęciem edukacji szkolnej, czyli wiek 6-7 lat. Twierdzą, że dzięki temu dziecko uniknie nieprzyjemności ze strony rówieśników z powodu ich odmiennego wyglądu.

Jak przebiega zabieg otoplastyki?

Zabieg korekty odstających uszu najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią, gdyż po operacji małżowiny uszne pozbawione są czucia i zimą można po prostu odmrozić uszy. Latem natomiast jest zbyt ciepło, a przy wzmożonej potliwości trudno zachować odpowiednią higienę. Zabieg plastyki odstających małżowin usznych nie jest skomplikowany i trwa około 90 minut. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz chirurg dokonuje kilku nacięć na tylnej powierzchni ucha, wypreparowuje chrząstkę, nacina ją w odpowiedni sposób, a następnie wygina ku tyłowi. Założone w trakcie zabiegu szwy są niewchłanialne i utrzymują małżowiny uszne w nowym położeniu. Po całej procedurze pacjent dochodzi do siebie na pooperacyjnej sali i jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu, po więcej szczegółowych informacji warto zajrzeć na stronę ZaufaneKliniki.pl.

W tym dziale  Chirurgia laserowa – Wrocław i najlepsza opieka okulistyczna

Odstające uszy mogą być przyczyną kompleksów, złego samopoczucia, a nawet traumy, co może mieć negatywny wpływ na rozwój psychiczny młodego człowieka. Chcąc mu tego oszczędzić, warto zdecydować się na korektę odstających uszu.