Niezbędne składniki kremu na dzień

Krem na dzień to podstawowa forma pielęgnacji skóry. W sklepach dostępne są różnego rodzaju krem na dzień, które oferują odmłodzenie skóry, nawilżenie jej, pozbycie się problemów takich jak nierównomierny koloryt, wypryski, a nawet głębokie zmarszczki. Na co należy zwrócić uwagę wybierając krem na dzień dla siebie?

Jakie kremy na dzień są dostępne i co powinny w sobie zawierać?

Kremy na dzień można podzielić najogólniej na kremy nawilżające, ujędrniające, przeciwzmarszczkowe, przeznaczone na konkretne problemy (np. naczynka, nierównomierny koloryt) i chroniące przed czynnikami atmosferycznymi. Coraz częściej można dostać również kremy antystresowe czy energetyzujące skórę. Każdy z tych typów kremów dostosowany jest także do wieku i rodzaju cery.

Jednak niezależnie od rodzaju kremu, w każdym produkcie powinny znaleźć się przede wszystkim filtry przeciwsłoneczne. Wskazuje się na to, że krem na dzień powinien mieć filtry od 10 do 15, dzięki czemu skóra jest chroniona przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB. Skóra jest w ten sposób mniej narażona na efekty fotostarzenia się skóry.

W tym dziale  Jakie sprawdzone długopisy wybrać do biura?

Oprócz tego w kremie na dzień powinny znaleźć się składniki antyoksydacyjne, nawilżające i wspomagające regenerację komórek.

krem-na-dzien
Krem na dzień (źródło: http://tolpa.pl/twarz,k2,f,t3)

Na co zwrócić uwagę kupując krem na dzień?

Kupując kosmetyki, podobnie jak jedzenie, należy czytać etykiety. W przypadku kremu na dzień ważna jest data jego produkcji, ale i czas, w jakim można go zużyć po otwarciu. Kremy z wieloma składnikami aktywnymi, mogą mieć bardzo krótki czas przydatności do użycia np. 3- 6 miesięcy, dlatego warto zastanowić się, czy opłacalne będzie kupno większego, pozornie tańszego opakowania, gdyż w tym czasie możemy nie wykorzystać całego kremu.

Kolejna kwestia to opakowanie, w jakim oferowany jest krem. Najlepiej wybierać takie, do którego może dostać się najmniej światła oraz tlenu. Kremy zazwyczaj sprzedawane są w słoiczkach, jednak warto wybrać tubkę lub pojemniczek z pompką, co dodatkowo wyeliminuje konieczność dotykania kremu znajdującego się w środku opakowania, gdyż możemy przenieść na produkt bakterie znajdujące się na skórze, co może wpłynąć na jakość kremu.

Ważna jest też kolejność, w jakiej wypisane są składniki kremu w jego składzie. Im bliżej początku listy umieszczony jest składnik, tym jest go więcej w kremie. Dlatego warto wybierać te kremy, w których składzie na pierwszych miejscach są antyoksydanty i inne składniki czynne kremu.

Ile powinien kosztować dobry krem na dzień?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Na rynku dostępne są kremy, które kosztują kilkanaście złotych, a także kilkaset. Badania wykazują, że najlepiej sięgać po kremy ze średniego przedziału cenowego. Jak się okazuje, w tych najdroższych płaci się nie tylko za substancje w nich zawarte, ale takie elementy jak drogie flakoniki czy samą prestiżową markę.

W tym dziale  Zalety i wady noszenia kolczyków

Jakie składniki powinien mieć krem na dzień zależnie od wieku?

Kremy powinny być dobierane odpowiednio do wieku, gdyż zawierają różnorodne składniki dostosowane do potrzeb skóry, które z czasem się zmieniają, dlatego:

– w kremach 20+ warto szukać składników takich jak oleje roślinne, kwas hialuronowy i witaminy;

– w kremach 30+ powinny znajdować się polifenole, kwasy owocowe, koenzymy, kwas hialuronowy i witaminy;

– w kremach 40+ powinny znajdować się białka, kwasy owocowe, kolagen, fitohormony oraz retinol.

Nie należy zapominać, że w każdym kremie na dzień, niezależnie od wieku, powinien znajdować się filtr chroniący przed promieniowaniem UV.