Mydło w płynie czy w kostce – wady i zalety

Towarzyszy nam w domu, pracy oraz centrum handlowym, chroniąc nasze dłonie przed zanieczyszczeniami i zarazkami. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych i zapachowych, lecz najważniejszym kryterium wyboru jest jego konsystencja. Wyróżniamy mydło w płynie lub w kostce – które z nich jest lepsze?

Estetyczne mydło w płynie

Podstawową przewagą mydła w płynie nad tradycyjnym jest brak konieczności dotykania przedmiotu, którym myło wcześniej ręce wiele obcych osób. Wyobraźmy sobie, że w centrach handlowych lub przychodniach, zamiast dozowników na pachnący płyn, odnajdujemy kostkę. Czy skorzystalibyśmy z niej równie chętnie, jak w przypadku estetycznego mydła w płynie? Zapewne nie. Minusem kostki jest również jej szybkie zniekształcanie się pod wpływem dotyku i wody – gdyby leżała na brzegu często używanej umywalki, z pewnością pozostawiłaby na niej kolorowe ślady. Mydło w płynie jest więc nie tylko estetyczniejsze, lecz także ułatwia utrzymanie czystości w łazience. Jeżeli korzystamy z dozownika, unikniemy też sytuacji, w której pachnąca kostka upadnie na brudną podłogę – z pewnością nie chcielibyśmy jej użyć ponownie, gdyby na jej powierzchni znalazły się jakiekolwiek zanieczyszczenia. Zaletą mydła w płynie jest również jego wydajność. Dzięki temu, że dozownik automatycznie odmierza tę samą ilość preparatu, nie ma ryzyka, że wycieknie zbyt duża porcja mydła, która mogłaby się zmarnować – za każdym razem otrzymujemy go tylko tyle, ile potrzebujemy.

W tym dziale  Jaki krem do twarzy po 40-stce?

Kostka w nowej odsłonie

Mydło w tradycyjnej postaci ma jednak także swoje zalety – dotyczy to szczególnie kostek wyrabianych ręcznie z naturalnych składników. Odpowiednio wyeksponowane mogą one stanowić prawdziwą ozdobę łazienki, ponieważ oprócz pięknych kolorów i wzorów zawierają często także dekoracyjne elementy zatopione wewnątrz odżywczych substancji. Możemy je więc dopasować kolorystycznie do wystroju wnętrza, a nawet wybrać wzór nawiązujący do desenia widocznego na płytkach. Mydła w płynie nie stwarzają takich możliwości.

Dużym atutem kostki mydła jest także jej wartościowy skład, dzięki któremu pielęgnują skórę, usuwają przebarwienia oraz wspomagają peeling. Aby jednak uzyskać taki efekt, trzeba znaleźć naturalne mydło, którego cena będzie zazwyczaj wielokrotnie wyższa niż zwykłej kostki pochodzącej z masowej produkcji.

Mydło w płynie czy w kostce – wybór którego z nich będzie zatem lepszy? Pachnący preparat z dozownika ma bardziej uniwersalne zastosowanie, lecz z kolei prostokątne kawałki mydła mogą być prawdziwą ozdobą eleganckiej łazienki oraz sposobem na skuteczną pielęgnację rąk i twarzy jej właścicielki. Niezależnie od tego, które mydło wybierzemy, zwracajmy uwagę nie tylko na jego konsystencję oraz wygląd, ale także naturalny skład.