Kiedy nosić soczewki kontaktowe, a kiedy okulary

Osoby zmagające się z wadami wzroku często zmagają się również z wyborem między okularami, a soczewkami. Co lepiej wybrać? U kogo sprawdzą się okulary, a u kogo soczewki kontaktowe?

Co jest tańsze?

Zarówno przy wyborze okularów, jak i soczewek kontaktowych konieczna jest wizyta u okulisty. Kiedy specjalista dobierze nam odpowiednie soczewki lub okulary musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. W przypadku okularów koszty ponosimy raz na nawet kilka lat. Cena szkieł i oprawek zależna jest od wielu czynników. Chcąc kupić modne okulary dobrej jakości zazwyczaj trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. W przypadku soczewek koszty należy ponosić zdecydowanie częściej. Wymagają one bowiem regularnej wymiany. Najlepiej stosować soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Oprócz nich należy wyposażyć się również w płyn pielęgnacyjny. Możemy kupić opakowanie, które wystarczy nam na kilka miesięcy, a w skali miesiąca będzie to wydatek zaledwie kilku złotych. Stosując soczewki kontaktowe trzeba liczyć się z wydatkiem kilkudziesięciu złotych na miesiąc.soczewki kontaktowe

Co dla aktywnych?

Podczas uprawiania sportu okulary korekcyjne mogą sprawiać spory problem. Łatwo bowiem o ich zrzucenie i stłuczenie szkieł. Uderzenie piłką lub przypadkowe starcie z przeciwnikiem może skutkować dostaniem się odłamków szkła do oczu, co jest dla nich bardzo niebezpieczne. W okularach ciężko również pływać i szybko biegać. Lepszym rozwiązaniem dla sportowców są więc soczewki kontaktowe. Te przeznaczone do uprawiania sportu wykonane są w taki sposób, by ich przyczepność do gałki ocznej była bardzo dobra. Dzięki temu nie musimy obawiać się o utratę soczewek podczas pływania, biegu, czy jazdy na rowerze. Soczewki nie ograniczają także pola widzenia. Poruszają się wraz z ruchami gałki ocznej, a nie jak okulary – całej głowy.

W tym dziale  Skuteczne sposoby na kaszel

Co lepsze na wakacje?

Wiele osób decyduje się na zamianę okularów na soczewki na czas wakacyjnego wyjazdu. Umożliwiają one bowiem swobodne uprawianie sportu, a przy tym są niewidoczne. Kwestie estetyczne to jeden z argumentów przemawiających za wyborem soczewek. Ponadto nie każdy posiada nakładki lub wymienne okulary korekcyjne z filtrem UV. To większy wydatek niż soczewki, przy których bez obaw możemy nosić okulary przeciwsłoneczne. Jednak podczas letnich wojaży należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jeśli wyjeżdżamy tylko na kilka dni lub chcemy nosić soczewki na przemian z okularami dobrze wybrać te jednorazowe. Po zdjęciu należy wyrzucić je do kosza i pod żadnym pozorem nie zakładać z powrotem. Kiedy nosimy soczewki dwutygodniowe lub miesięczne dbanie o nie jest konieczne. Przed każdym założeniem należy wyczyścić soczewki płynem pielęgnacyjnym, a po zdjęciu włożyć do specjalnego pojemnika. Soczewki wymagają więc większej higieny niż okulary korekcyjne, jednak wygoda podczas podróży jest dla wielu najważniejsza.

Zarówno okulary, jak i soczewki mają swoich zwolenników i przeciwników. To od nas zależy co wybierzemy. W obu przypadkach należy pamiętać o odpowiedniej higienie i regularnych wizytach u okulisty.