Jaki wpływ na zdrowie mają soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to współcześnie najpopularniejsza alternatywa dla okularów. Są o wiele wygodniejsze w codziennych czynnościach i praktyczniejsze w użyciu. Umożliwiają osobom z wadami wzroku uprawianie sportów, dają uczucie komfortu i wygody. W soczewkach wygląda się naturalnie, dzięki nim można również zmienić kolor swoich oczu. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jak soczewki kontaktowe oddziałują na nasze zdrowie? Czy są jakieś niepożądane skutki uboczne ich użytkowania?

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla zdrowia?

Zanim zdecydujesz się na kupno soczewek kontaktowych powinieneś skonsultować się z okulistą lub optometrystą, który dobierze dla Ciebie odpowiednią korekcję oraz rodzaj szkieł dla Twojej wady wzroku. Soczewki kontaktowe nie są szkodliwe dla zdrowia. Pomagają w leczeniu wad wzroku. Są zalecane szczególnie osobom z dużymi wadami (powyżej sześciu dioptrii) oraz osobom aktywnym fizycznie. Jest to wygodne rozwiązanie także dla tych, u których wada wzroku pomiędzy dwoma oczami jest bardzo rozbieżna. Szkła kontaktowe nie zniekształcają obrazu, nie ograniczają pola widzenia, są odporne na zaparowywanie i kurz. Mogą je nosić niemal wszyscy, istnieje jedynie kilka przypadków, w których należałoby zrezygnować ze szkieł kontaktowych.soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe nie dla wszystkich

Same soczewki nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak ich noszenie jest niewskazane w kliku przypadkach. Alergikom (ale nie tym sezonowym), którzy są uczuleni na materiał, z którego wykonana jest soczewka bądź na skład płynu służący do ich pielęgnacji, stanowczo odradza się ich noszenie. Szkieł kontaktowych powinny unikać także osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju zaburzenia odporności. Takie schorzenia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń. Tak samo jest w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Noszenie soczewek kontaktowych jest również niewskazane w przypadku obecności zaburzeń hormonalnych, takich jak nadczynność tarczycy. Jeżeli powyższe schorzenia są kontrolowane i odpowiednio leczone to można porozmawiać z lekarzem o możliwości zamienienia okularów na szkła kontaktowe.

W tym dziale  Najlepsze promocje na ciastka — historia ciastek i ich pochodzenie

Decyzję o noszeniu soczewek kontaktowych należy zawsze skonsultować z odpowiednim lekarzem. Kupno produktu na własną rękę w supermarkecie a nie u optyka może okazać się zgubne dla naszych oczu. Nasz wzrok może się pogorszyć, mogą pojawić się nawracające bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. Aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu należy być również ostrożnym podczas próby ich kupna za pośrednictwem Internetu.