Nie da się ukryć, że szkła kontaktowe są ogromną wygodą i świetną alternatywą dla tradycyjnych okularów. Oczywiście nie każdy może je nosić – o tym, czy można je stosować powinien decydować lekarz, gdyż okazuje się, że nie każde oko i nie każda wada, nadaje się do soczewek. Jeśli już okaże się, że nie ma żadnych przeciwskazań, to warto szybciej zapoznać się z tematem soczewek. Bardzo często wiele osób ‘porywa się z motyką na słońce’ i w wizji szybkiego pozbycia się nielubianych okularów pędzi do sklepu i bez namysłu (i wcześniejszego przygotowania) kupuje soczewki, które – jak się później okazuje leżą – bo strach je założyć!
Dlaczego soczewki są takie straszne? Jakie są najczęstsze obawy przed stosowaniem?
Decyzja o soczewkach pociąga za sobą bardzo wiele. Przede wszystkim, o soczewki trzeba dbać – dlatego, regularna pielęgnacja i systematyczne czyszczenie to podstawa – a tak duża higiena, czasem potrafi zniechęcić. Oczywiście wszystko tylko tak ‘pracochłonnie’ brzmi – w rzeczywistości, czynności pielęgnacyjne zajmują zaledwie minutę dziennie. Poza dość specyficznym dbaniem o soczewki, przerażający jest również cały proces ich zakładania i zdejmowania. Nie da się ukryć, że na początku, czynności te bywają dość kłopotliwe, jednak z biegiem czasu, staje się to tak proste jak codzienne mycie zębów. Wszystko zależy od wprawy – dlatego nie ma się czego bać!
Jak zakładać soczewki kontaktowe?
Najważniejsze to pamiętać o higienie – dlatego, przed rozpoczęciem ‘zabiegu’ należy dokładnie umyć ręce i wypłukać szkła. Soczewki płuczemy w płynie wielofunkcyjnym, który można znaleźć w każdej aptece. (Należy zaznaczyć, że w przypadku używania soczewek jednodniowych te czynności nie obowiązują). Gdy ręce i soczewki są już zdezynfekowane, to należy umieścić szkło kontaktowe na opuszku palca wskazującego. Górną i dolną powiekę najlepiej ‘odciągnąć’ od oka i delikatnie umieścić soczewkę w dolnej części oka. Następnie należy spojrzeć w dół i na chwilkę zamknąć oczy.
Jak zdejmować soczewki kontaktowe?
Zaleca się, aby przed zdjęciem soczewek użyć nawilżających kropli, które znacznie ułatwią proces usuwania soczewek z oczu. W czasie zdejmowania soczewek najlepiej patrzeć w górę, a soczewkę przeciągnąć w kierunku kącika oka i dolnej powieki. Następnie, soczewkę trzeba ścisnąć palcem wskazującym oraz kciukiem i bardzo delikatnie wyjąć z oka.
O czym warto pamiętać używając soczewek?
W przypadku soczewek, najważniejsza jest higiena. Tuż po ich zdjęciu i przed założeniem należy je od razu zdezynfekować. Soczewki, należy przechowywać w przeznaczonym do tego pudełeczku, które należy zmieniać najrzadziej raz na miesiąc. Powinno się stosować soczewki zgodnie z zaleceniami producenta – czyli po skończeniu terminu przydatności należy wymienić je na nowe – może to przyczynić się do pogłębienia wady wzroku. Należy pamiętać, że zbyt długie noszenie soczewek – bez przerwy nie jest wskazane, dlatego w soczewkach nie można iść spać. Soczewki są świetną alternatywą dla okularów, jednak są również bardzo wymagające, dlatego przed decyzją zamiany okularów na soczewki, warto się dobrze zastanowić.