Jak najlepiej sprzątać dom alergika?

Urządzenie i sprzątanie domu, w którym mieszka alergik, nie jest łatwe. Musimy bowiem z rozwagą wybrać materiały wykończeniowe, meble i dodatki. Nie muszą one być ekologiczne, a po prostu wykonane tak, by łatwo było je czyścić, usuwając z nich kurz i brud. Sprzątanie domu, w którym mieszka osoba z alergią i katarem siennym też nie jest łatwe, gdyż uczulać mogą także zapachowe środki myjące.

Czym jest alergia?

Alergia i katar sienny to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zewnętrzne, która objawia się uporczywym katarem, problemami z oddychaniem, egzemami skórnymi i związanym z tym złym samopoczuciem. Alergia zazwyczaj ma charaktery przewlekły, więc musimy alergikowi stworzyć dogodne warunki do życia, by stan jego zdrowia się nie pogarszał. Urządźmy mieszkanie tak, by było środowiskiem wygodnym i bezpiecznym.

Ściany i podłogi w domu alergika

Ściany w domu alergika powinny być pokryte gładkimi tynkami, bez żadnych zdobień czy zagłębień, na których mógłby gromadzić się kurz. Wybierzmy ekologiczne farby, które nie zawierają substancji uczulających. Bezwzględnie zrezygnujmy z tapet, gdyż przyciągają kurz i stanowią dobre środowisko dla pleśni. Podłogi w domu, w którym mieszka alergik, powinny być łatwe w pielęgnacji. Dobrym wyborem będą podłogi drewniane, pokryte wodorozcieńczalnym lakierem, a nie naturalnymi woskami i olejami, które mogą wywoływać alergie i katar sienny. Można także założyć dobrej jakość panele podłogowe. Przyjazne dla alergików są naturalne podłogi o właściwościach antystatycznych, wykonane z korka lub linoleum. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, sprawdzą się podłogi z kamienia i terakoty. Zrezygnujmy z dywanów i wykładzin, które są siedliskiem kurzu.

W tym dziale  Poradnik pacjenta: Co to jest miniflebektomia?

Jak dbać o porządek w domu, w którym mieszka osoba cierpiąca na alergię i katar sienny?

W kurzu gromadzą się roztocza, na które wiele osób ma uczulenie. Wszystkie poziome powierzchnie trzeba często przecierać za pomocą wilgotnej ściereczki. Pamiętajmy o dokładnym myciu sprzętów AGD, które przyciągają kurz. Jeżeli mamy w domu kanapy z grubą, karbowaną tapicerką musimy dokładnie je czyścić, gdyż gromadzący się brud może być szkodliwy dla osób cierpiących na alergię i katar sienny. Niełatwo go wydobyć spomiędzy gęstych włókien, dlatego pomocna okazuje się siła ssąca odkurzacza. Odkurzajmy tylko wtedy, gdy osoby uczulonej nie ma w domu, gdyż podczas sprzątania w powietrzu będą się unosić cząsteczki kurzu. Pościel i pluszowe zabawki warto wynieść na dwór w słoneczny lub mroźny dzień, gdyż zimne powietrze i promienie słoneczne zabijają roztocza. Pamiętajmy też, by wietrzyć pomieszczenia – zarówno zimą jak i latem. Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza w mieszkaniu to idealne środowisko dla rozwoju roztoczy. Życie osób cierpiących na alergię i katar sienny nie jest łatwe, gdyż często musi zmagać z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zadbajmy więc o to, by dom nie stanowił dodatkowego zagrożenia.