Foteliki samochodowe – czym kierować się podczas wyboru?

Foteliki samochodowe są bardzo istotne w kwestii zachowania bezpieczeństwa dla dzieci. Podróż samochodem może wiązać się z ryzykiem wypadku. Z tego powodu każdy rodzic powinien kupić dobrej jakości fotelik samochodowy. Warto dowiedzieć się, czym kierować się podczas zakupu takiego fotelika.

Przed kupnem fotelika dziecięcego warto rozejrzeć się za renomowanym producentem. Dzięki temu uzyskamy gwarancję co do jego jakości. Jednakże trzeba pamiętać, że blisko 70 procent fotelików, które dostępne są na polskim rynku, nierzadko nie gwarantują bezpieczeństwa dla naszych dzieci w czasie podróży. Warto zaznaczyć, że najwięcej niejasności wprowadzają europejskie certyfikaty bezpieczeństwa. Mowa tutaj o ECE R44-03 oraz ECE R44-04. Pomimo tego, że ich oznaczenie informuje o zgodności z unijnymi standardami, to jednak są one często daleko od obecnych systemów bezpieczeństwa. Dlatego nierzadko ludzie kupujący foteliki, które w teorii są bezpieczne, a w praktyce jednak nie bardzo.

Kupując odpowiedni fotelik samochodowy, trzeba przede wszystkim kierować się testami zderzeniowymi niezależnych organizacji. Mowa tutaj na przykład o ADAC. Takie standardy spełniają ostrzejsze wymagania, a także kryteria. Trzeba też dodać, że w oparciu o takowe testy foteliki mogą otrzymać punkty w skali od jednego do pięciu. Nie warto kupować fotelików samochodowych, które mają niższą ocenę niż 3. Kupując fotelik samochodowy należy też zwrócić uwagę na rozmiar, wiek oraz wagę dziecka. Warto zaznaczyć, że pierwszy rozmiar przeznaczony jest dla dzieci do trzynastu kilogramów. Wystarczy on na okres dwunastu miesięcy. Tego typu fotelik montuje się zawsze tyłem do kierunku poruszania się samochodu. Warto zaznaczyć, że fotelik dla dzieci o wadze od 9 do 18 kilogramów odpowiada przedziałowi wiekowemu od około 9 miesięcy do 4 lat. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że do wyboru są też foteliki, które mogą wystarczyć na dłuższy okres. Mowa tutaj o fotelikach uniwersalnych. Są one świetne dla dzieci do około 4,5 roku życia. Niestety nie są one jednak w idealny sposób dopasowane do potrzeb oraz budowy naszej pociechy.

W tym dziale  Czy istnieją naturalne sposoby na potencję?

Warto zaznaczyć, że dla noworodków oraz niemowlaków do trzynastu kilogramów przeznaczony jest fotelik, który nazywany jest kołyską samochodową. Kupując taką formę fotelika trzeba zwrócić uwagę na większą ilość istotnych elementów. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę obudowę, bowiem musi ona sięgać ponad główkę dziecka, a ponadto ma być solidna. Należy też dopasować wkładkę redukcyjną, bowiem jej zadaniem jest stabilizowanie ciała oraz małej główki naszej pociechy. Najlepsza opcja jest taka, gdy wkładka w takim foteliku jest montowana fabrycznie. Kupując fotelik samochodowy dla dziecka trzeba też zwrócić szczególną uwagę na pasy bezpieczeństwa. Bardzo istotna okazuje się sposobność ich dopasowania do wzrostu pociechy. Trzeba też zobaczyć czy pasy mają szerokie oraz miękkie ochraniacze.

Dodaj komentarz