Detoks organizmu – sposób na zdrowie

Picie soków staje się ostatnio coraz bardziej popularne i nie ma w tym nic dziwnego – nie tylko jest to świetny sposób na dostarczenie sobie znacznej dawki witamin, mikro i makroelementów. To przede wszystkim świetny sposób na wykonanie detoksu organizmu. Dlaczego wart wykonać go za pomocą soków?

 Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki?

Obecnie w sklepowych pólkach mamy całe spectrum warzyw i owoców, niemal przez cały rok. Ta dostępność sprawia, że możliwe jest dostarczanie sobie odpowiednich minerałów o każdej porze roku. Warto to jednak to robić, poprzez wytwarzanie z nich soków, a powodów ku temu jest kilka.

Przede wszystkim większość potrzebnych właściwości i witamin znajduje się właśnie w sokach roślin, dlatego choć wydaje się, że obrobienie ich w wyciskarce jest marnowaniem, w rzeczywistości pozyskujemy z nich to, co jest cenne. Ponadto należy wrócić uwagę na ważny aspekt – wyciskanie soków pozwala na przyjęcie większych ilości drogocennych składników, niż gdybyśmy mieli je zjeść w całości. Z 2 kilogramów np. jabłek, jesteśmy w stanie pozyskać litr soku. Jego wypicie, zwłaszcza w upalne dni nie powinno stanowić problemu, jednak zjedzenie 2 kg surowych jabłek, już tak.

Właściwości owoców działają jak miotełka na jelita. Nie tylko usuwają zbędne toksyny z organizmu, ale przy okazji przyśpieszają metabolizm oraz dostarczają niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. W ten sposób przyśpieszony zostaje metabolizm, a organizm nie tylko otrzymuje dobre kalorie, ale również odpowiednią dawkę energii.

W tym dziale  Cukier - słodki przyjaciel czy wróg? Jak zmniejszyć jego spożycie na co dzień?

Jak przygotować się do detoksu?

Przed przystąpieniem do detoksu, należy pamiętać, by skonsultować się z lekarzem. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie badań, które określą, czy przeprowadzenie detoksu jest nam w ogóle potrzebne, a jeśli tak, czy nasze zdrowie na to pozwala. Detoks może być wyczerpujący dla organizmu, więc ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Detoks wymaga również przygotowania w postaci odpowiedniego sprzętu. W tym celu niezbędna będzie wyciskarka do soku. Warto wybrać ją, zamiast sokowirówki z kilku powodów. Przede wszystkim daje ona dużo bardziej zdrowe soki. Jej powolna praca pozwala na niską temperaturę, czego niestety w przypadku sokowirówki nie da się powiedzieć. Tym samym zachowane zostają drogocenne właściwości soków, a one działają szybciej i efektowniej.

Ponadto wyciskarka do soku pozwala na wyciskanie z warzyw, co w przypadku detoksu jest bardzo ważne. Chodzi tutaj o właściwości warzyw, które często mają włoka i są twardsze. Sokowirówka może sobie z nimi nie poradzić, natomiast wyciskarka tak. Ma to znaczenie w aspekcie kolacji, które na detoksie powinny być nie tylko lekkie, ale i składać się głownie z warzyw.

Jak przeprowadzić detoks organizmu?

Detoks może być procesem długotrwałym i stać się po części stylem życia. Wystarczy, że każdy dzień będzie się zaczynał od spożycia pożywnego śniadania wykonanego z koktajlu lub smoothie, z owoców. Najlepiej jest wybierać te sezonowe, ponieważ są one wtedy najzdrowsze i najtańsze. Kolacja natomiast powinna być wykonana z soku z warzyw – dietetycy ze względu na obecną w owocach fruktozę, nie zalecają owoców, jako ostatni posiłek dnia.

W tym dziale  Soczewki kontaktowe- doskonałe rozwiązanie dla aktywnych osób

Innym sposobem jest wykonanie detoksu np. jednodniowego. Wymaga on nieco większego poświęcenia, ponieważ w ciągu dnia będzie się spożywać jedynie warzywa i owoce, jednak wyciskarka do soku znacznie usprawni ten proces. Śniadanie to pożywny koktajl, natomiast następne posiłki, powinny się składać jedynie z warzyw i owoców. Polecane są pożywne sałatki, które mogą być zarówno owocowe, jak i warzywne. Dzień kończy się sokiem, np. z marchewek.