5 zastosowań szarego mydła. Musisz je mieć!

Jakieś 40 lat temu, gdy trudno było kupić szampon, mamy myły nam włosy szarym mydłem. Detergent ten stosowano także do prania. Rozwój przemysłu kosmetycznego sprawił, że na dłuższy czas o nim zapomniano. Obecnie, gdy chętnie wracamy do najprostszych rozwiązań, przypomniano sobie o jego cennych właściwościach. Jakie one są i do czego można stosować szare mydło?

Czym jest szare mydło?

Tradycyjne szare mydło jest mydłem potasowym, a w połączeniu z wodą jest miękkie i plastyczne. Dostępne w sklepach mydło uważane za szare jest mydłem sodowym, które również ma cenne właściwości, tak jak tutaj: https://gemini.pl/grupa-produktow/szare-mydlo. W oryginalnym szarym mydle, oprócz soli potasowej znajdziemy również m. in. wyższe kwasy karboksylowe, glicerynę, chlorek sodu, kwas cytrynowy. Nie zawiera ono żadnych sztucznych składników czy substancji zapachowych, co sprawia, że nie powoduje uczuleń, a jego zapach jest prawie nieodczuwalny.

Najprostsze zastosowanie szarego mydła. Myjmy się!

Mydło jest hipoalergiczne, więc może być stosowane przez osoby z wrażliwą skórą. Na pewno nie podrażni także skóry dziecka. Może jednak doprowadzić do nadmiernego wysuszenia, więc po umyciu trzeba posmarować ciało balsamem. Polecane jest osobom z alergiami skórnymi, cierpiącymi na atopowe zapalenie skóry, mającym skórę bardzo wrażliwą, a także suchą czy skrajnie przetłuszczającą się. Nadaje się także do mycia włosów, gdyż otwiera łuski włosowe, dzięki czemu składniki odżywcze mogą się dostać w głąb włosa. Trzeba jednak pamiętać, że koniecznie trzeba użyć odżywki lub maski, by włosy nie były zbyt suche.

W tym dziale  Zalety soli Epsom

Szare mydło w walce z trądzikiem

Kosmetyk powinny stosować także osoby cierpiące na trądzik o podłożu bakteryjnym, gdyż wykazuje ono działanie antybakteryjne, a więc myjąc nim cerę nie tylko pozbywamy się powierzchniowych zanieczyszczeń, lecz także bakterii odpowiedzialny za rozwijanie się stanów zapalnych.

Domowe zastosowanie szarego mydła

Mydło można wykorzystać również w domu, gdyż sprawdzi się jako środek piorący do ubrań, ale również wykładzin, podłóg z płytek, terakoty czy linoleum. Szare mydło może być wykorzystywane zarówno do prania ręcznego, jak i do wywabiania plam – wystarczy potrzeć materiałem, a następnie go namoczyć. Detergentem można też myć pędzle do makijażu. Nadaje się również do czyszczenia plam z tłuszczu. Poradzi sobie także z robakami, które zaatakowały rośliny. Wystarczy przez kilka dni opryskiwać je roztworem szarego mydła, by przędziorki lub tarczniki opuściły miejsce bytowania.

Szare mydło na rany

Mydło pomaga także na rany, w tym pooperacyjne. Poleca się je do mycia krocza kobietom po porodzie. Miejsca skaleczone można delikatnie przemywać roztworem mydła. Jego właściwości chwalą sobie także osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.

Zastosowanie szarego mydła na stłuczenia i zwichnięcia stawów

Mydło pomaga także przy regeneracji stłuczeń, zwichnięć i uszkodzeń stawów, gdyż jego właściwości pomagają zmniejszyć obrzęk i opuchliznę. Wystarczy, że kilka razy dziennie będziemy nacierać chore miejsce mydłem zmieszanym z odrobiną wody lub na zmiany nałożymy okłady z gazy nasączonej roztworem mydła.

W tym dziale  Niezbędny skład rozjaśniacza do włosów

Wśród wielu korowych kosmetyków na drogeryjnych pólkach znajdziemy również szare mydło, które ma wiele cennych właściwości, więc warto mieć je w domu.

Dodaj komentarz