Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Coraz więcej osób cierpi na atopowe zapalanie skóry, czyli przewlekłą chorobę o podłożu alergicznym, której przyczyny nie są do końca znane. Skóra atopowa jest bardzo sucha i szorstka, łuszczy się i bardzo swędzi, co jest przyczyną dużego dyskomfortu. W przypadku takiej skóry bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja. Na czym polega?

Czym jest atopowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny?

AZS, czyli atopowe zapalenia skóry jest zapalną alergiczną chorobą skóry. Schorzenie to jest związane z reakcją na alergeny, czyli substancje, które znajdują się w środowisku zewnętrznym. AZS objawia się we wczesnym dzieciństwie, trwa bardzo długo, czasami przez całe życie i ma tendencje do nawrotów. Niestety, nie można temu zaradzić, a właściwe postępowanie z tą chorobą polega na odpowiedniej pielęgnacji skóry. Do mycia i kremowania trzeba używać odpowiednich preparatów kosmetycznych, które nawilżą i natłuszczą uszkodzony naskórek i nie doprowadzą do dodatkowych podrażnień.

Choroba ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli jeden z rodziców ma AZS, to istnieje 30% szans, że dziecko odziedziczy chorobę, a zagrożenie rośnie do 60%, gdy chorzy są oboje rodzice. Chorzy na atopowe zapalenie skóry mają podwyższony poziom immunoglobuliny E, które jest białkiem zaangażowanym w procesy alergiczne.

W tym dziale  Odstające uszy – najczęstsza przyczyna kompleksów u nastolatków

Objawy atopowego zapalenia skóry. Jak dbać o skórę atopową?

Na skórze osób chorujących na atopowe zapalenie skóry pojawiają się zmiany w postaci suchych, czerwonych, łuszczących się łusek. Z niewielkich krostek często sączy się płyn. Skóra jest bardzo podatna na działanie czynników drażniących: substancji chemicznych, urazów mechanicznych, papierosowego dymu, alergenów, zimnego i ciepłego powietrza, a także szorstkich tkanin. Czynniki te nasilają świąd skóry, który w przebiegu choroby jest bardzo dokuczliwy. W związku z tym, trzeba ją odpowiednio pielęgnować, by odzyskała płaszcz ochronny. Wybierajmy kosmetyki przeznaczone dla osób chorujących na atopowe zapalenie skóry. Bezwzględnie trzeba wykluczyć kremy i balsamy zawierając barwniki i substancje zapachowe.

Jak dbać o ciało, jeśli mamy atopowe zapalenie skóry?

Podstawowym zadaniem stosowanych preparatów jest nawilżanie skóry. Kiedy skóra jest przesuszona, wtedy objawy choroby się nasilają. Obecnie dostępne są specjalne kosmetyki do skóry atopowej, które są dostosowane do jej potrzeb. Pamiętajmy, by myć się w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Zamiast mydła wybierzmy łagodny produkt myjący, który nie wysuszy skóry. Po myciu łagodnie osuszmy skórę, a następnie nałóżmy odpowiedni balsam czy mleczko.

Atopowe zapalenie skóry czyni naszą skórę delikatną i wrażliwą. Dbajmy odpowiednio o skórę z nadzieją, ze problemy się skończą lub będą mniej nasilone.

W tym dziale  Pielęgnacja skóry 30+