Cytologia, dlaczego należy się badać

Na słowo „cytologia” wiele osób otwiera oczy nie wiedząc, co  to dokładnie oznacza.. Tymczasem jest ona jednym z podstawowych badań w ginekologii, które powinno być przeprowadzone regularnie przez każdą kobietę. Cytologia pozwala ocenić zagrożenie nowotworem szyjki macicy, dlatego jest tak ważne.

Co to jest cytologia?

Cytologia jest to generalnie nauka o budowie i funkcji komórki. W naszym przypadku jest to zwyczajowy skrót od badania cytologicznego czyli badania które pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki i trzonu macicy. Za nowotwory te najczęściej odpowiadają niektóre szczepy brodawczaka ludzkiego – Human  papiloma Virus (HPV). Polega ono na pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki materiału z tarczy i kanału szyjki macicy. Następnie materiał ten poddawany jest mikroskopowej ocenie i klasyfikowany w skali 1-5 wg Papanicolau lub w sposób opisowy wg systemu Bethesda.

Kto powinien przejść badanie cytologii?

Badanie warto robić nawet bez zalecenie lekarza, aby móc spać spokojnie. Pierwsze badanie powinno zostać przeprowadzone po rozpoczęciu współżycia seksualnego, a następnie być powtarzane, najlepiej co roku. Również każda kobieta po ukończeniu 25 roku życia powinna regularnie się badać. I chociaż zalecane jest badanie raz na 3 lata, tak dobrze jest robić znacznie częściej.

W tym dziale  Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych

Cytologia i wynik. Co robić?

kobieta
Cytologia, czy jest się czego bać?

W zależności od uzyskanego wyniku możemy spać spokojnie lub też jesteśmy kierowane dalej, aby potwierdzić lub zaprzeczyć występowaniu zmian nowotworowych w obrębie macicy. Co dalej w przypadku niejasności lub niepokojącego wyniku? Najprawdopodobniej badanie kolposkopowe, czyli badanie ginekologiczne z zastosowaniem mikroskopu, aby lekarz mógł lepiej ocenić widoczną w powiększeniu powierzchnię szyjki macicy. Kolposkopy zazwyczaj mają kilka powiększeń, od 3x do 20 x, choć mogą być też inne, oraz zaopatrzone są w zielony filtr dla poprawienia kontrastu widzianego obrazu. W trakcie tego badania lekarz może wykonać próbę octową lub też próbę z płynem Lugola. Ma to na celu wybarwienie zmian ewentualnych, patologicznych płaskonabłonkowych, które potem można lepiej zobaczyć w świetle kolposkopu i w powiększeniu. Zastosowanie mikroskopu ginekologicznego pomaga również bardzo precyzyjnie pobrać ewentualny materiał do dalszych badań. W celu uzyskania materiału do dalszych badań stosuje się pobranie wycinka tkanki lub też  biopsję cienkoigłową.

Zarówno badanie cytologiczne stanowiące pierwszy stopień selekcji jak i badanie kolposkopowe są bezbolesne i nieinwazyjne. Badanie cytologiczne zaleca się wykonywać kobietom po ukończeniu 25 roku życia co trzy lata.

 

Darmowe badania w Polsce

W Polsce istnieje darmowy program profilaktyki raka szyjki macicy. Dzięki niemu (wg danych Ministerstwa Zdrowia) liczba kobiet, które zgłaszają się na badania cytologiczne wzrosła z 12,7% w 2006 r. do 42,11% w 2015 roku. W Polsce nowotwory złośliwe szyjki macicy powodują 3,8% zgonów nowotworowych u kobiet rocznie. Tak więc dzięki cytologii możesz uratować życie.

W tym dziale  Pieluszki dla dzieci – które wybrać?